Редица финансови институции в Русия изразиха интерес да тестват дигиталната валута на централната банка на страната или CBDC.
Според доклад на местната информационна агенция Известия от 16-ти октомври, поне пет руски банки са заинтересовани да вземат участие в непубличните пилотни проекти за дигитални рубли през първата половина на 2021 г.
Списъкът с банките включва държавната Promsvyazbank, кредитната банка на Москва, търговската банка Zenit, ипотечната банка Dom.RF и Руската национална търговска банка на Крим. Както се съобщава, последният иска да участва активно в първите пилоти, за да предостави на Крим „най-иновативните банкови технологии“.
Според доклада централната банка обмисля да използва дигиталната рубла за разпределяне на заплати и обезщетения, след като валутата бъде публично приета. Банката на Русия съобщава, че потребителите ще могат да съхраняват и прехвърлят предстоящата дигитална валута чрез „аналог на банкова карта„.
За да приемат дигитална рубла, търговците ще трябва да „преконфигурират терминали за плащане“, се отбелязва в доклада.
Анатолий Аксаков, член на руската Държавна дума и ключов представител на руските законодателни усилия, свързани с крипто, заяви, че Русия е готова да приеме дигитална валута от гледна точка на технологични и правни аспекти. Съобщава се, че официалният представител заявява, че първите пилотни цифрови рубли се очаква да стартират през 2021 г. след приемането на руския закон „За дигиталните финансови активи“ на 1-ви януари.
Новината идва малко след като централната банка на Русия официално потвърди плановете си да издаде CBDC, като публикува консултативен документ за дигиталната рубла на 13-ти октомври. Банката заяви, че дигиталната рубла ще бъде допълнителна форма на пари наред с кеша.
Южна Корея току-що стана най-новата дестинация в глобалното разгръщане на крипто плащанията на RedotPay.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.
Европейската централна банка започна мащабен експеримент, за да провери как би функционирало дигиталното евро в ежедневието.