Според Нуриел Рубини, икономист от Нюйоркския университет стратегическите конкуренти на САЩ, като Китай, Русия, Иран, Корея, Пакистан и техните съюзници, се интересуват от създаването на нова парична система като алтернатива на щатския долар.
Това е така, защото те се притесняват от потенциалните санкции, наложени от САЩ и Европа.
Рубини смята, че Китай може да предложи юана като алтернатива на щатския долар, което ще доведе до преминаване от еднополюсна към двуполюсна глобална резервна валутна система.
Този процес обаче няма да се случи веднага, което ще окаже отрицателно въздействие върху глобалния растеж и производствените разходи. Рубини предупреди, че банковата криза в САЩ не е приключила.
Също така той твърди, че студената война между САЩ и Китай става все по-студена и тази ситуация изостря тенденцията към алтернативна глобална система от резервни валути.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Mastercard стартира лесна за използване услуга за международни плащания
Икономистът предполага, че тази промяна ще увеличи разходите за финансиране на САЩ, като страната вече има много високи съотношения на публичен и частен дълг.
Освен това Рубини прогнозира, че кредитната криза в резултат на банковата криза в САЩ ще намали значително икономическия растеж и ще доведе икономиката на САЩ до рецесия по-късно тази година.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.
Браво, икономиста може да чете новини. Открил топлата вода 😀
За това се говореше официално още Март месец само да вметна
Още миналата година лятото мой приятел съсобственик на банка ми каза че се е отървал от доларите си защото се очаква рецесия дедоларизация и купи Йоанис за 6 милиона евро.