Известният финансов анализатор Гари Шилинг, известен с точните си прогнози за кризата от 2007-2008 г., изрази загриженост за икономиката на САЩ, като предположи, че може да се стигне до "забавена" рецесия.
Въпреки очевидната устойчивост на икономиката след пандемията, Шилинг изтъква признаци на слабост, особено на пазара на труда, които могат да са сигнал за предстоящ спад.
В интервю за CNBC Шилинг посочва различни показатели като ръст на заплатите, напускане на работа и инфлация в сферата на услугите като доказателство за забавяне на икономиката. Той наблегна на предизвикателството, което представлява инфлацията в сектора на услугите, която значително надхвърля целевата инфлация на Федералния резерв от 2%, поставяйки дилема пред политиците.
Макар да признава липсата на ясни доказателства, сочещи предстоящ икономически срив, Шилинг предупреди Федералния резерв да не предприема преждевременни съкращения на лихвените проценти. Той отбеляза, че стабилните нива на заетост вероятно ще възпрат подобни действия на Фед.
Предупрежденията на Шилинг имат своята тежест, като се има предвид, че в миналото той е правил точни прогнози, особено като е предвидил срива на жилищния пазар и последвалата рецесия през 2007-2008 г.
Той предполага, че макар очакваната рецесия през 2023 г. да не се е осъществила, рискът остава, ако пазарът на труда отслабне, като посочва чувствителността на малките предприятия към икономическите условия като потенциален предвестник на спадове.
В платформата на социалната медия X (бившия Twitter) Шилинг изтъкна ключови индикатори за рецесия като обърната крива на доходността, високи лихвени проценти и намаляващ индекс на водещите индикатори, което предполага потенциални икономически препятствия въпреки преобладаващия оптимизъм.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.