Ръководителите на водещите компании на Уолстрийт изразяват предпазливи нагласи по отношение на икономиката на САЩ в разговорите си за приходите за първото тримесечие, както става ясно от стенограмите, предоставени от AlphaSense.
Макар да очакват, че инфлацията и лихвените проценти могат да намалеят и икономиката да продължи да расте, те също така изтъкнаха потенциални заплахи като трайна инфлация, повишени разходи по заеми, икономически спадове и геополитическо напрежение.
Ето някои ключови виждания на осем финансови лидери, представени в съкратен и редактиран формат:
Даймън заема предпазлива позиция, подчертавайки потенциалното въздействие на 2% увеличение на лихвения процент по 10-годишните облигации върху стойността на активите, включително недвижимите имоти. Той предполага, че макар сегашната среда да води до меко приземяване, по-високите лихвени проценти, съчетани с рецесия, биха представлявали значително предизвикателство.
Соломон признава неблагоприятните фактори, пред които са изправени капиталовите пазари в САЩ, включително опасенията за инфлацията, търговските недвижими имоти и геополитическото напрежение, които потенциално биха могли да забавят растежа. Въпреки конструктивната среда, несигурността по отношение на траекторията на пазара остава.
Фрейзър изтъква потенциалното забавяне на растежа на различни пазари и отбелязва дезинфлационните условия. Тя изрази загриженост относно подценяването от страна на пазара на геополитическите рискове и нестабилността в настоящата среда.
Финк коментира преобладаващия страх и несигурност, породени отчасти от политическата поляризация в световен мащаб. Той отчете значително количество парични средства настрана, обяснявайки го с предпазливите перспективи на инвеститорите и подчертава предизвикателството за постигане на дългосрочни цели чрез парични наличности.
Шварцман подчертава сложността на пазарната среда, посочвайки очакванията за по-ниска инфлация през тази година, както и геополитическите сътресения и несигурността, свързана с големите изборни цикли.
Пик разглежда прехода от период на финансова репресия към период, характеризиращ се с инфлация и реални лихвени проценти. Той подчерта значението на причините, които стоят зад повишаването на лихвените проценти, дали те сигнализират за устойчив растеж или за предстояща рецесия.
Сантомасимо отчита по-слабото търсене на заеми поради предпазливостта на клиентите в условията на по-високи лихвени проценти и очакването за по-нататъшното им намаляване. Той подчерта и значението на движението на лихвените проценти, количественото затягане и общите икономически условия за нивата на депозитите.
Бортуик изказа предположението, че средата на „по-високи за по-дълго време“ лихвени проценти може да е от полза за банките в зависимост от причините за промените в лихвените проценти. Той твърди, че продължителните лихвени проценти биха могли да бъдат благоприятни, освен ако не са обусловени единствено от забавени корекции на инфлацията.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.