Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън наскоро коментира американската икономика, като заяви, че тя "съвсем не е навлязла в рецесия" въпреки наблюдаваната през тази седмица пазарна нестабилност.
Той подчерта, че пазарните колебания често са свръхреакция и могат да възникнат по различни причини, някои от които са незначителни.
Коментарите на Даймън дойдоха след волатилен пазарен период, предизвикан от по-слабия от очакваното доклад за заетостта, неубедителните приходи от технологични дейности и забавянето на кери търговията (carry trade).
Въпреки тези събития той увери, че настоящата икономическа ситуация не показва рецесия, макар да призна, че вероятността за настъпване на рецесия е по-висока, отколкото за плавно икономическо продължение.
Даймън изтъкна и няколко несигурности, които влияят върху икономическите перспективи, включително геополитиката, дефицита в САЩ, количественото затягане, жилищните проблеми и предстоящите избори. Въпреки че компанията му увеличи вероятността за рецесия до 35% до края на годината, Даймън запази предпазлив, но спокоен поглед върху ежедневните колебания на пазара.
За разлика от него главният изпълнителен директор на Goldman Sachs Дейвид Соломон представи малко по-оптимистична гледна точка, като предположи, че икономиката може да продължи да се развива без рецесия, макар че не изключи напълно тази възможност.
От началото на годината акциите на JPMorgan и Goldman Sachs отбелязаха значителни печалби, което отразява известно доверие на пазара в тези институции въпреки по-широката икономическа несигурност. Даймън отбеляза, че макар загубите по потребителските кредити да са се нормализирали след пандемията, бъдещите доклади за заетостта ще бъдат решаващи показатели за състоянието на потребителите.
Очаква се Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти през септември, като първото намаление се очаква да бъде с 50 базисни пункта. Даймън изрази доверие във вземането на решения от страна на Фед, макар да отбеляза, че икономическите прогнози често са били неточни.
Накрая той намекна за евентуалното си напускане на JPMorgan, като спомена, че срокът „вече не е пет години“ и че процесът на заместване е в ход. Той предположи, че може да изпълнява функциите на председател за година или две след оттеглянето си от поста главен изпълнителен директор. Когато беше попитан за възможността да работи в администрацията на Тръмп, Даймън изрази задоволство от настоящата си роля.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.
Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.
Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.