Близо $90 милиона, потенциално свързани с престъпна дейност, са били изпрани през 46 крипто борси, съобщи Wall Street Journal в петък.
В частност, WSJ съобщават, около $9 милиона са изпрани през ShapeShift AG, водената от Ерик Ворхийс крипто борса, известна с това, че позволява на потребителите да запазят своята анонимност за период от две години. Нещо повече, това е най-голямата сума прани пари от всички базирани в САЩ борси, присъстващи в списъка.
Проучването на WSJ проследява средствата от повече от 2500 крипто адреса, свързани с докладваната престъпна дейност, като установяват, че през борсите са изпрани $88,6 милиона. ShapeShift твърди, че е „най-големият получател на средствата с присъствие на САЩ“, като отбелязва, че докато е регистрирана в Швейцария, борсата оперира в американския щат Колорадо.
Репортери дадоха на ShapeShift списък с адреси, които се смятат за „подозрителни“, които след това се банват от борсата, според главното юридическо лице Вероника Макгрегър.
Докладът описва как е проследил средствата от една измамна схема до борсата, обяснявайки, че репортерите са следвали транзакциите и адресите на портфейлите в блокчейна на етериум до ShapeShift и KuCoin. В ShapeShift, около $517 000 в Етериум се преобразуват в Monero , където се губи дирята.
Времето на доклада е забележително, идващо само седмици след като ShapeShift обяви, че ще наложи правилата „know-your-customer“ от началото на следващия месец.
Макгрегър заяви пред журналиста, че този ход „не е в отговор на никакви регулаторни мерки за правоприлагане“, а по-скоро като част от усилията за „смекчаване на риска“ на борсата.
Нейното изявление отразява коментарите на Ворхийс, според коиято този ход е „активна“ стъпка за предотвратяване на бъдещи регулаторни действия.
„Това беше стратегическо решение, тъй като ние вярваме, че рискът от това не се прави така е станал прекалено голям. То не бе взето с лека ръка“, каза той.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.