За голяма Биткойн измама, включваща неупълномощени изображения на австралийски знаменитости, които привидно популяризират фалшиви инвестиционни схеми, се твърди, че идва от Русия, според нов доклад.
Измамни BTC реклами, които се възползват от популярността на австралийски знаменитости като Дик Смит и Андрю Форест, са част от организиран глобален бизнес, който използва поне пет адреса в Москва, твърди разследването на The Guardian.
На 13-ти декември The Guardian публикува доклад, предоставящ повече подробности за измама с Биткойн реклами, която се провежда на новинарски уеб сайтове поне от 2018 г.
Както беше съобщено по-рано, измамата включва фалшиви статии, използващи неоторизирани изображения на известни личности, за да рекламират измамни крипто инвестиционни схеми и крадат пари. Самият Guardian стана жертва на схемата, тъй като новинарската агенция случайно пусна някои от тези измамни реклами.
Според последния доклад, The Guardian Australia откри пет имена на хора, регистрирали стотици фалшиви уебсайтове, свързани с измамата, “всички с адреси в центъра на Москва”.
Агенцията съобщи, че Google е започнал разследване, тъй като два от имейл адресите са свързани с акаунти в Gmail.
The Guardian отбеляза, че има и друга информация, която предполага, че схемата може да има и връзки към Украйна, позовавайки се на доклад от март 2020 г. от проекта за отчитане на организираната престъпност и корупцията или OCCRP. Разследването на OCCRP установи кол център, опериращ подобни Биткойн измами, работещи от Киев.
През март 2020 г. доносник разкри съществуването на крипто измама, работеща от Украйна. Схемата за измама с 200 служители беше насочена главно към инвеститори от Австралия, Нова Зеландия и Обединеното кралство, популяризирайки фалшиви новинарски статии, използвайки знаменитости като Гордън Рамзи, Хю Джакман и Мартин Луис. Според съобщенията схемата е привлякла 70 милиона долара през 2019 година.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.