Начало » Други » Размина ли се САЩ с рецесията? Разкриване на загадките около кривата на доходността

Размина ли се САЩ с рецесията? Разкриване на загадките около кривата на доходността

27.06.2023 14:50 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Размина ли се САЩ с рецесията? Разкриване на загадките около кривата на доходността

Липсата на рецесия през 2023 г. е забележима, тъй като преди това икономистите прогнозираха нейното настъпване.

Тя обаче не се осъществи, което накара инвеститорите, икономистите и политиците от Федералния резерв да се откажат от идеята и да очакват малко по-силна икономика с по-високи цени на акциите и доходност на облигациите.

Може да се каже, че две неочаквани положителни развития предотвратиха рецесията. 

Първо, цените на енергията спаднаха, подкрепяйки търсенето, тъй като Европа си осигури алтернативни доставки на газ по-лесно от очакваното. 

На второ място, икономиката и пазарът на труда се оказаха по-малко чувствителни към лихвените проценти, отколкото се смяташе първоначално, тъй като по време на пандемията компаниите и потребителите се обвързаха с дългосрочни заеми с ниски лихвени проценти.

Освен това на домакинствата им отне време да изчерпят спестяванията си, а работниците получиха повишения над инфлацията, което подкрепи потреблението и бизнес активността. Въпреки опитите на Федералния резерв да затегне финансовите условия, от октомври насам като цяло финансовите условия в САЩ се облекчават, което се вижда от възстановяването на фондовите и кредитните пазари и стабилната доходност на дългосрочните печалби от държавни ценни книжа.

Макар че тези фактори могат да се обърнат, запазването на краткосрочните лихвени проценти над доходността на 10-годишните държавни ценни книжа, което води до обърната крива на доходността, предполага, че рецесията е само отложена, а не избегната.

Историческите данни показват, че обърнатите криви на доходността обикновено предшестват рецесиите в САЩ, макар че съществуват и изключения. Например през 1966 г. кривата на доходността се обръща, без да сигнализира за рецесия, но последвалите обръщания правилно прогнозират всяка от следващите осем рецесии. 

Опитът на Обединеното кралство показва по-лоши резултати, като от 80-те години на миналия век насам има шест инверсии, но само три рецесии.

Макар скептиците да твърдят, че обръщането на кривата на доходността не е предсказало непредвидени събития като пандемията или арабското петролно ембарго, трудно е да се определи дали рецесията би настъпила без тези сътресения.

Освен това рецесията в САЩ през 2001 г. не се съобрази стриктно с общоприетото определение за две последователни тримесечия на спад на БВП. Определенията варират и ревизиите могат да променят икономическите сюжети години по-късно.

Ако се вземе предвид доходът като измерител вместо БВП, икономиката на САЩ се свива през последните две тримесечия, което повишава вероятността вече да сме в рецесия, без да го осъзнаваме.

Кривата на доходността потенциално се е превърнала от инструмент за прогнозиране в причинно-следствен фактор. Тя може да се превърне в самоизпълняващо се пророчество, тъй като инвеститорите и изпълнителните директори тълкуват обърнатата крива на доходността като сигнал за намаляване на поемането на риск, което води до икономическа слабост.

Освен това обърнатата крива на доходността подкопава бизнес моделите на банките, като оказва влияние върху печалбите и намалява кредитирането, ограничавайки по този начин икономическия растеж.

Освен това обърнатата крива на доходността може да обясни забавянето на рецесията, тъй като тя ограничава нарастването на корпоративните инвестиции след пандемията.

При предишни инверсии корпоративните инвестиции се увеличаваха, преди да навлязат в последната фаза на растеж. Този път обаче предпазливостта надделя, тъй като изпълнителните и финансовите директори взеха под внимание кривата на доходността, като по този начин смекчиха бума и удължиха икономическата експанзия.

В заключение, макар че обърнатата крива на доходността не гарантира рецесия, отхвърлянето на нейната значимост би било неразумно. Тя служи като ценен индикатор, който трябва да бъде внимателно разглеждан и наблюдаван.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Стабилните монети вече се използват в кредитни карти, излагайки на риск банковите депозити

Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.

22.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Kрипто индексът на страха и алчността остава повишен в продължение на 9 дни – какво да очакваме?

Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.

22.07.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Oще една крипто компания подаде заявление за IPO

Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.

21.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в областта на криптовалутите, които да наблюдаваме през следващите месеци

Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.

21.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.