Начало » Други » Разходът на енергия за добив на злато е 20 пъти по-голям от този за крипто

Разходът на енергия за добив на злато е 20 пъти по-голям от този за крипто

15.09.2018 11:41 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Разходът на енергия за добив на злато е 20 пъти по-голям от този за крипто

Според LongHash, всяка година повече от $87,3 милиарда се изразходват за добива на злато. За разлика от това, по-малко от $4,3 милиарда се използват за добва на Биткойн.

Добивът на злато изисква 20 пъти повече енергия и разходи в сравнение с копаенето на Биткойн, въпреки разказа, който циркулира от началото на повишаването на цената на BTC в началото на 2017 г., че Биткойн оказва неблагоприятно въздействие върху околната среда.

Не струва ли златото $7,8 трилиона?

Понастоящем пазарът на криптовалути струва $200 милиарда, докато цялата пазарна горна граница на златото се оценява на около $8 трилиона. Предвид огромното несъответствие в оценката между два пазара, анализаторите могат да твърдят, че големите разходи за енергия, необходими за добива на злато, могат да бъдат оправдани.

Това обаче предполага, че единствената цел на добив на BTC е да се увеличи предлагането на доминиращата криптовалута, за да се гарантира, че има достатъчно BTC в обращение, за да отговори на нарастващото търсене на актива.

С биткойн и всяка друга криптовалута на пазара, копаенето участва в уреждането на сделките. Което означава, че ако копаенето на крипто трябваше да се сравни с процеса на добиване на злато, би било по-точно да се сравнят разходите за добив на BTC и общите разходи, необходими за добива на злато и прехвърлянето на злато.

Освен LBMA, най-големият извънборсов пазар за търговия на злато и сребро, и клиринговите партньори HSBC, ICBC Standard Bank, JPMorgan, Scotiabank и UBS, съществуват много клирингови къщи и златни брокери които контролират прехвърлянето на традиционния запазена стойност.

Следователно, ако цената на енергията, използвана за добив на злато и чрез клирингови къщи и агенции за прехвърляне на злато физически към пазарите в чужбина, се комбинират, сравнението между енергията, използвана от Биткойн и енергията, изисквана от златото, ще доведе до огромна разлика.

Аргументът срещу използването на енергия от BTC също така не отчита размера на бързото приемане на възобновяеми енергийни източници. В някои региони като Чили и Югозападен Китай доставката на чиста или възобновяема енергия е толкова изобилна, че се предлага безплатно на домакинствата и корпорациите.

Очевидно повечето добивни центрове понастоящем разчитат на невъзобновяеми енергийни източници за добив на крипто, защото те са по-евтини. Същият аргумент може да се приложи срещу злато, сребро, фиат и всяка друга форма на пари, която понастоящем е на разположение.

Неиздаване

Както казва Джон Лилич, член на изследователското студио на Етериум, ConsenSys, единичната цена на всяка транзакция в крипто е по-висока от тази на банките и наследствените системи. Но тъй като индустрията се придвижва към системи за оптимизация на енергията, консумацията на енергия от крипто ще продължи да се превръща в непроблемна, особено когато става дума за Етериум.

„Истинският въпрос е дали разходите за брутна енергийна неефективност в крипто си струват ползите като попечителство над активи. Моето твърдение е Да! Заслужава си, но само ако нашата индустрия приоритизира и продължава да работи за повишаване на енергийната ефективност като доказателство за залог (proof-of-stake)“, обясни Лилич.

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Robinhood подлежи на проверка от Европейска банка – ето защо

Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.

08.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

САЩ налага мита на няколко държави: Ще реагира ли крипто пазарът?

Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.

08.07.2025 8:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Илон Мъск представи политически проект – ще подкрепи ли Биткойн?

Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.

07.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Регулаторните органи на ОАЕ отричат слуховете за Toncoin

Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.

07.07.2025 11:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.