Начало » Разходът на енергия за добив на злато е 20 пъти по-голям от този за крипто

Разходът на енергия за добив на злато е 20 пъти по-голям от този за крипто

15.09.2018 11:41 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Разходът на енергия за добив на злато е 20 пъти по-голям от този за крипто

Според LongHash, всяка година повече от $87,3 милиарда се изразходват за добива на злато. За разлика от това, по-малко от $4,3 милиарда се използват за добва на Биткойн.

Добивът на злато изисква 20 пъти повече енергия и разходи в сравнение с копаенето на Биткойн, въпреки разказа, който циркулира от началото на повишаването на цената на BTC в началото на 2017 г., че Биткойн оказва неблагоприятно въздействие върху околната среда.

Не струва ли златото $7,8 трилиона?

Понастоящем пазарът на криптовалути струва $200 милиарда, докато цялата пазарна горна граница на златото се оценява на около $8 трилиона. Предвид огромното несъответствие в оценката между два пазара, анализаторите могат да твърдят, че големите разходи за енергия, необходими за добива на злато, могат да бъдат оправдани.

Това обаче предполага, че единствената цел на добив на BTC е да се увеличи предлагането на доминиращата криптовалута, за да се гарантира, че има достатъчно BTC в обращение, за да отговори на нарастващото търсене на актива.

С биткойн и всяка друга криптовалута на пазара, копаенето участва в уреждането на сделките. Което означава, че ако копаенето на крипто трябваше да се сравни с процеса на добиване на злато, би било по-точно да се сравнят разходите за добив на BTC и общите разходи, необходими за добива на злато и прехвърлянето на злато.

Освен LBMA, най-големият извънборсов пазар за търговия на злато и сребро, и клиринговите партньори HSBC, ICBC Standard Bank, JPMorgan, Scotiabank и UBS, съществуват много клирингови къщи и златни брокери които контролират прехвърлянето на традиционния запазена стойност.

Следователно, ако цената на енергията, използвана за добив на злато и чрез клирингови къщи и агенции за прехвърляне на злато физически към пазарите в чужбина, се комбинират, сравнението между енергията, използвана от Биткойн и енергията, изисквана от златото, ще доведе до огромна разлика.

Аргументът срещу използването на енергия от BTC също така не отчита размера на бързото приемане на възобновяеми енергийни източници. В някои региони като Чили и Югозападен Китай доставката на чиста или възобновяема енергия е толкова изобилна, че се предлага безплатно на домакинствата и корпорациите.

Очевидно повечето добивни центрове понастоящем разчитат на невъзобновяеми енергийни източници за добив на крипто, защото те са по-евтини. Същият аргумент може да се приложи срещу злато, сребро, фиат и всяка друга форма на пари, която понастоящем е на разположение.

Неиздаване

Както казва Джон Лилич, член на изследователското студио на Етериум, ConsenSys, единичната цена на всяка транзакция в крипто е по-висока от тази на банките и наследствените системи. Но тъй като индустрията се придвижва към системи за оптимизация на енергията, консумацията на енергия от крипто ще продължи да се превръща в непроблемна, особено когато става дума за Етериум.

„Истинският въпрос е дали разходите за брутна енергийна неефективност в крипто си струват ползите като попечителство над активи. Моето твърдение е Да! Заслужава си, но само ако нашата индустрия приоритизира и продължава да работи за повишаване на енергийната ефективност като доказателство за залог (proof-of-stake)“, обясни Лилич.

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Федералният резерв запази лихвените проценти стабилни на фона на икономическото напрежение

На заседанието си на 7 май 2025 г. Федералният резерв остави лихвения процент без промяна на ниво 4.25% до 4.50%, което е четвъртото поредно решение за запазване на лихвените проценти.

07.05.2025 21:26 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Чанпен Джао наруши мълчанието си за излежаната присъда

Основателят на Binance, Чанпен Джао, наруши мълчанието си относно престоя си зад решетките, описвайки четирите месеца, прекарани в американски затвор, като един от най-разтърсващите и поучителни периоди в живота си.

07.05.2025 21:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Тръмп и видни фигури от Уолстрийт ще водят преговори с държавите от Близкия Изток

Президентът Доналд Тръмп ще направи първото си пътуване в чужбина след завръщането си на поста, като ще оглави високопоставена делегация на САЩ в Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства следващата седмица.

07.05.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

eToro планира да се листне на Nasdaq

Израелската платформа за търговия eToro се готви да стане публична в САЩ, като целта е да достигне оценка до $4 милиарда, след като успее да се регистрира на борсата Nasdaq под тикера „ETOR“.

07.05.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.