Властите в Хонконг разкриха група за измами, която е използвала "deepfake" технологията, за да осъществи злоупотреба с криптовалути на стойност $43 милиона, в резултат на което са арестувани 27 души.
От октомври миналата година операцията е била базирана в индустриална сграда в Хунг Хом.
Измамниците са използвали изкуствен интелект, за да създават привлекателни женски образи по време на видеоразговори, изграждайки доверие у жертвите в цяла Азия, включително Сингапур и Тайван. Старши инспектор Фанг Чи-кин отбеляза, че групата е набирала дипломирани специалисти в областта на дигиталните медии, за да разработват фалшиви платформи за търговия.
След като установят доверие, извърпителите представят възможности за крипто инвестиции, като представят фалшиви търговски записи, за да убедят жертвите да инвестират големи суми. Много от тях разбрали, че са измамени, едва когато не могли да изтеглят средствата си.
По време на обиска на 9 октомври полицията конфискува над 100 мобилни телефона, луксозни часовници и повече от 200,000 хонконгски долара в брой. Срещу заподозрените са повдигнати обвинения в заговор за измама и притежание на оръжия.
Разкриването на измамата идва в момент, когато средата на криптовалутите в Хонконг е изправена пред засилен регулаторен контрол. Комисията за ценни книжа и фючърси на Хонконг (SFC) преглежда редица крипто платформи за потенциално лицензиране и планира да издава лицензи на партиди, за да гарантира спазването на изискванията.
Сериозен пробив разтърси борсата за криптовалути Bybit в петък, когато Lazarus, известната севернокорейска хакерска група, открадна над $1.4 милиарда в Етериум токени и производни.
Bybit предприема агресивен подход към възстановяването на средствата, след като пострада от най-големия хак на крипто борса в историята на криптовалутите.
Според блокчейн следователя ZachXBT севернокорейската Lazarus Group е идентифицирана като организатор на масивен обир на Етериум за $1.4 милиарда, насочен към борсата за криптовалути Bybit.
Съобщава се, че Bybit, една от водещите крипто борси, е претърпяла сериозен пробив в сигурността, като от платформата са били източени дигитални активи на стойност над $1.4 милиарда.