Властите в Хонконг разкриха група за измами, която е използвала "deepfake" технологията, за да осъществи злоупотреба с криптовалути на стойност $43 милиона, в резултат на което са арестувани 27 души.
От октомври миналата година операцията е била базирана в индустриална сграда в Хунг Хом.
Измамниците са използвали изкуствен интелект, за да създават привлекателни женски образи по време на видеоразговори, изграждайки доверие у жертвите в цяла Азия, включително Сингапур и Тайван. Старши инспектор Фанг Чи-кин отбеляза, че групата е набирала дипломирани специалисти в областта на дигиталните медии, за да разработват фалшиви платформи за търговия.
След като установят доверие, извърпителите представят възможности за крипто инвестиции, като представят фалшиви търговски записи, за да убедят жертвите да инвестират големи суми. Много от тях разбрали, че са измамени, едва когато не могли да изтеглят средствата си.
По време на обиска на 9 октомври полицията конфискува над 100 мобилни телефона, луксозни часовници и повече от 200,000 хонконгски долара в брой. Срещу заподозрените са повдигнати обвинения в заговор за измама и притежание на оръжия.
Разкриването на измамата идва в момент, когато средата на криптовалутите в Хонконг е изправена пред засилен регулаторен контрол. Комисията за ценни книжа и фючърси на Хонконг (SFC) преглежда редица крипто платформи за потенциално лицензиране и планира да издава лицензи на партиди, за да гарантира спазването на изискванията.
Според нов доклад на The Telegraph Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство се готви да ликвидира огромно количество конфискувани криптовалути – Биткойн на стойност най-малко $7 милиарда.
Бивш служител на Националната агенция за борба с престъпността (NCA) е осъден на пет години и шест месеца затвор, след като е откраднал 50 BTC – сега на стойност над £4.4 милиона – от криминално разследване, което е подпомагал.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.