Индийският гражданин Анураг Прамод Мурарка бе осъден на над 10 години във федерален затвор в САЩ за организиране на глобална мрежа за пране на пари, която е използвала криптовалута за укриване на незаконни средства.
Работейки под псевдоними като „elonmuskwhm“, Мурарка изпрал повече от $20 милиона от април 2021 г. до ареста си през септември 2023 г.
Схемата на Мурарка е била насочена предимно към престъпници, рекламирайки се на пазарите в тъмната мрежа като средство за конвертиране на криптовалута в пари.
След като се свързвал с тях, той уреждал транзакциите и улеснявал трансферите на средства чрез традиционната система „хавала„, като осигурявал анонимност. За да не бъдат открити, парите в брой често били скривани по креативни начини, като например между страници на книги или запечатани в пликове, преди да бъдат изпратени на клиентите.
Американските власти са конфискували $1.4 милиона, фалшиви лекарства и допълнителни незаконни приходи. Федералните прокурори изтъкнаха глобалните последици от действията на Мурарка, като подчертаха необходимостта от международни усилия за борба с киберпрестъпността и прането на пари.
Мурарка ще изтърпи поне 85% от присъдата си и ще остане под наблюдение в продължение на три години след освобождаването си. Неговият случай се прибавя към нарастващия списък с операции за пране на пари, свързани с криптовалути, включително неотдавнашни обвинения срещу лица във Флорида и Русия за пране на средства, свързани с наркокартели и киберпрестъпници. Тези инциденти отразяват нарастващата сложност на борбата с финансовите престъпления, подхранвани от криптовалути.
Група инвеститори заведе дело срещу Джонатан Милс, основател на проекта Hashling NFT, с твърдения, че той е присвоил милиони, събрани чрез продажби на NFT и свързано с това предприятие за добив на Биткойн.
Властите в Европа разбиха голяма организирана престъпна група, която е използвала криптовалути за прехвърляне на десетки милиони в незаконни средства за мрежи за трафик на наркотици и хора.
Огромна платформа за киберпрестъпления, функционираща предимно чрез Telegram, бе разбита, което нанесе сериозен удар на мрежите за крипто измами в Азия.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.