Докладът, озаглавен „Световен икономически прогрес: Предизвикателства пред устойчивия растеж“, публикуван от IMF, гласи:
Нарушенията в киберсигурността и кибер атаки на критични финансови инфраструктури, представляват допълнителен източник на риск, тъй като биха могли да подкопаят трансграничните платежни системи и да нарушат потока от стоки и услуги. Продължаването на бързия растеж на крипто активи би могло да създаде нови уязвимости в международната финансова система.
Въпреки 80% спад в оценката на пазара на крипто, през последните девет месеца индустрията отбеляза някои от най-положителните събития по отношение на институционализацията, регулирането и развитието на крипто като възникващ клас активи.
Водени от съществуващи компании, като Coinbase и Gemini, големите финансови институции в NYSE, Cboe и Goldman Sachs започнаха да укрепват инфраструктурата на пазара за криптовалути, като позволяват както на големите търговци на дребно, така и на институционалните инвеститори, да отделят големи суми пари в класа активи.
Тъй като криптотата се считат за алтернативни валути със стойност, нарастващ брой хакери започнаха да се насочват към платформи за търговия с цифрови активи със сложни инструменти и хакерски методи.
„Кражбата на криптовалути е подобна на кражбата на пари в брой и борсите ще продължат да бъдат мишени на хакерски атаки в дългосрочен план. Също така е важно да се създадат системи за справяне с последствията от хакерските атаки, като интегриране на различни методи за предотвратяване на хакерски атаки“, каза Йеон Ха-джин, председател на Южнокорейската блокчейн асоциация.
В Южна Корея, третият по големина пазар за обмен на криптовалути зад американската и японската борсa, започна да застрахова средствата си чрез доверени доставчици на услуги като Samsung, за да добави допълнителен слой защита и сигурност за инвеститорите.
Gemini, водеща крипто борса в САЩ, заедно с Coinbase, наскоро получи застрахователни услуги от Aon, за да гарантира, че при малко вероятно събитие на нарушение на сигурността, обменът ще може да покрие изцяло средствата и холдингите на потребителите.
„Потребителите търсят същите нива на застрахователна защита, които се използват от традиционните финансови институции. Обучението на нашите застрахователи не само ни позволява да осигурим такива защити на нашите клиенти, но и оправдава очакването за защита на потребителите в крипто индустрията“, спомена Юсуф Хюсеин, ръководител на отдел „Рискове“ в Gemini.
Широкообхватната индустрия и инфраструктурата, използвани от борсите, са сравнително нови и фундаментално различни от технологиите, прилагани от традиционния финансов сектор. Поради това е подходящо IMF и правителствените агенции да описват бързия растеж на класа активи като риск за глобалното финансиране.
Но непрекъснатите усилия за укрепване на инфраструктурата на пазара на криптовалути и за подобряване на защитата на инвеститорите ще намалят рисковете, които крипто носят за глобалната финансова индустрия.
Емин Гун Сирер, професор в престижния университет Корнел и високопоставен експерт в областта на криптовалути и блокчейн, заяви, че признаването на криптото като клас активи от страна на IMF е оптимистично за индустрията.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Неотдавнашното поскъпване на Dogecoin възроди ентусиазма в цялата общност, като активите се повишиха с 36% само за една седмица.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.