Канадската крипто борса QuadrigaCX, която дължи на клиентите $190 милиона в крипто и фиатни валути, загуби още приблизително $380 000 по погрешка миналата седмица.
В първоначалния си доклад, публикуван във вторник за напредъка на Quadriga, откакто подадоха молба за защита на кредиторите в края на януари, назначения от съда одитор Ernst and Young (EY), заяви, че компанията случайно мести повече от 100 биткойна в студен портфейл, до който няма достъп.
Според доклада:
„На 6-и февруари 2019, Quadriga по невнимание прехвърли 103 биткойна на стойност около $380 000 в студените портфейли на борсата, в които компанията понастоящем не могат да влезнат. EY работят с мениджмънта, за да възстановят тази криптовалута от различните студени портфейли, ако е възможно.“
По-рано компанията заяви, че не може да получи достъп до студените портфейли, защото техния главен изпълнителен директор Джералд Котън, който загина по време на пътуване в Индия през декември, беше единственият, който знаеше къде са частните ключове.
EY ще поеме контрола върху оставащите средства на горещите портфейли на борсата, като прехвърли криптовалутите в студения портфейл на фирмата за професионални услуги, според доклада от вторник.
Според доклада, EY също поеха контрола върху „различни електронни устройства на Quadriga, за които се твърди, че са собственост или се използват от бившия главен изпълнителен директор Джералд Котън в операцията Quadriga,“ включително четири лаптопа, четири мобилни телефона и три криптирани USB ключа.
Тези устройства се съхраняват в сейф под наем на ЕY, докато следователи определят най-добрите следващи стъпки за достъп до тях.
EY също така заявиха, че работят с някои третични платежни процесори, за да отключат фиктивни салда на борсата, въпреки че досега не е постигнат съществен напредък.
Quadriga разкрива в предходно заявление до съда, че дължи на клиентите си $137 милиона в криптовалути, но не предоставя разбивка между средствата, държани в горещи портфейли и тези, съхрани офлайн.
Заявлението от вторник показва, че по това време борсата притежаваше $ 682,000 USD в горещите си портфейли, което означаваше, че имаха $136 милиона в студено съхранение.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.