Опасенията за състоянието на американската икономика оказват влияние върху японския фондов пазар и индексите на акциите в Азия.
Японските акции отбелязаха най-големите си загуби от октомври 1987 г. насам, разширявайки разпродажбите от миналата седмица. Средната стойност на акциите на Nikkei се понижи с 10.01%, или 3595.30 пункта, до 32,314.40 пункта, което е най-ниската стойност от месеци насам. Индексът се понижи рязко от пика си през юли и е на път да отбележи най-големия си двудневен спад в историята.
Американските акции минаха през разпродажби за втора поредна сесия в петък, след като слабият доклад за работните места породи опасения за настъпваща рецесия и очаквания, че Федералният резерв ще намали значително лихвените проценти през септември.
Перспективата за по-ниски лихвени проценти натежа върху долара, което повиши курса на йената. Японската валута се повиши с близо 1% до 145.11 за долар, след като достигна най-високата си стойност от средата на януари – 144.76.
Междувременно индийските акции се понижиха с около 2% в най-силния си дневен спад от два месеца насам, а тайванският бенчмарк се срина със 7.9% до най-ниското си ниво от края на април. Акциите в Южна Корея загубиха повече от 5%, което е най-лошият им спад от март 2020 г. насам. В Югоизточна Азия сингапурският бенчмарк се понижи с 3.6%, а акциите в Индонезия и Филипините загубиха около 2%.
BREAKING: Japan’s stock market, the Nikkei 225, is currently set to post its largest 2-day drop in history.
This is an even larger drop than the Black Monday crash of 1987, per Zerohedge.
Now, South Korea has halted ALL sell orders as markets crash.
Panic selling has arrived. pic.twitter.com/eoxEeaxIh8
— The Kobeissi Letter (@KobeissiLetter) August 5, 2024
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.