Според неотдавнашен доклад, Япония ще сподели мнението си относно регулирането на виртуалните валути с финансови министри и управители на централни банки от други държави от Г-20 по време на предстоящата среща, която се очаква да се проведе през юни в страната.
Съобщава се, че регулаторите на криптовалути в Япония имат регулаторно решение, което се планира да сподели с държавите от Г-20.
Япония се идентифицира като една от най-активните страни по отношение приемането на крипто и неговото имплементиране. Приемането на виртуалната валута като платежно средство е узаконено в страната. Освен това, японските регулатори издадоха наръчник, който „всяка страна от Г-20 може да използва за регламенти, като мерки за предотвратяване на изтичането на виртуална валута“.
Разработват се международни правила за предотвратяване на изпирането на пари и финансирането на тероризма, като се прилагат ограничения на виртуалната валута.
В нея се посочва още, че:
От друга страна, няма правила по отношение на защитата на активите на клиентите и стабилността на пазара, така че за първи път някои идеи се споделят в международен план.
Различни правила за различните страни
Няколко регулаторни насоки се използват от държавите от Г-20. Това включва свръхрегулиране на крипто активи.
Тъй като е трудно да се установят общи правила, ние [Япония] решихме да ги включим в наръчник, да разполагаме с ноу-хау във форма, подходяща за всяка страна, и да повишим нивото на регулиране.
Също така, наръчникът хвърля светлина върху ръководството за ключови регулаторни области като „средства за предаване на информация на клиентите“, „Поставяне на строги правила срещу кибератаки“ и „Предприемане на стъпки за защита на клиентските активи“.
Миналата година две големи компании за дигитални валути в Япония бяха хакнати – това са Coincheck, който беше хакнат през януари и Zaif през септември, като страната е настроена да използва този опит като казус за неговото решение.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.