Правителството на Япония взе решение да не включва Биткойн в националните си резерви, като се позова на нестабилния му характер и на факта, че той не попада в обхвата на традиционните валутни активи.
Докато правителството поддържа предпазлива позиция, частни субекти като Metaplanet инвестират с охота в Биткойн, което подчертава големия контраст в начина, по който публичният и частният сектор гледат на криптовалутата.
В неотдавнашен отговор на запитване относно потенциала на Биткойн като резервен актив правителството на Япония подчерта значението на стабилността на резервите, която непредсказуемостта на BTC подкопава. Те отбелязаха, че Биткойн не се вписва в рамката за валутните активи, която е важна част от стратегията на Япония.
Правителството също така изтъкна, че дискусиите около BTC резервите в световен мащаб са все още в начален етап, което затруднява формирането на конкретно мнение по въпроса.
От друга страна, частни компании се възползват от потенциала за растеж на Биткойн. Японската инвестиционна компания Metaplanet отрази подхода на американската компания MicroStrategy, като добави значителни количества BTC към своите притежания. Инвестиционната стратегия на Metaplanet сигнализира за силна вяра в дългосрочната стойност на Биткойн въпреки неговата нестабилност, като подчертава разминаването между оптимизма на частния сектор и предпазливостта на правителството.
В световен мащаб държави като Русия вече проучват възможностите за използване на Биткойн в международната търговия, като го използват за заобикаляне на западните санкции. Това е част от по-широка тенденция, при която Биткойн става все по-интегриран в световните финансови системи, дори когато правителства като Япония все още се колебаят дали да го приемат като част от официалните си резерви.
Към 18 юли 2025 г. крипто пазарът продължава да демонстрира рязка волатилност, воден от меме токените, иновациите от първи слой и ключовите активи с голяма капитализация.
Според данните, споделени от Wu Blockchain, днес са изтекли над $5.8 милиарда в крипто опции, като водеща роля има Етериум.
В нов доклад на Международния валутен фонд (МВФ) се посочва, че неотдавнашното акумулиране на Биткойн в Ел Салвадор може да не е резултат от текущи покупки, а по-скоро от пренареждане на активите в контролираните от правителството портфейли.
Пазарът на криптовалути преживява забележителна промяна в капиталовите потоци, тъй като пазарната доминация на Биткойн се е понижила до 61.6%, отбелязвайки спад от 2.36%.