Правителството на Япония взе решение да не включва Биткойн в националните си резерви, като се позова на нестабилния му характер и на факта, че той не попада в обхвата на традиционните валутни активи.
Докато правителството поддържа предпазлива позиция, частни субекти като Metaplanet инвестират с охота в Биткойн, което подчертава големия контраст в начина, по който публичният и частният сектор гледат на криптовалутата.
В неотдавнашен отговор на запитване относно потенциала на Биткойн като резервен актив правителството на Япония подчерта значението на стабилността на резервите, която непредсказуемостта на BTC подкопава. Те отбелязаха, че Биткойн не се вписва в рамката за валутните активи, която е важна част от стратегията на Япония.
Правителството също така изтъкна, че дискусиите около BTC резервите в световен мащаб са все още в начален етап, което затруднява формирането на конкретно мнение по въпроса.
От друга страна, частни компании се възползват от потенциала за растеж на Биткойн. Японската инвестиционна компания Metaplanet отрази подхода на американската компания MicroStrategy, като добави значителни количества BTC към своите притежания. Инвестиционната стратегия на Metaplanet сигнализира за силна вяра в дългосрочната стойност на Биткойн въпреки неговата нестабилност, като подчертава разминаването между оптимизма на частния сектор и предпазливостта на правителството.
В световен мащаб държави като Русия вече проучват възможностите за използване на Биткойн в международната търговия, като го използват за заобикаляне на западните санкции. Това е част от по-широка тенденция, при която Биткойн става все по-интегриран в световните финансови системи, дори когато правителства като Япония все още се колебаят дали да го приемат като част от официалните си резерви.
Mubadala Investment Company, един от най-големите държавни инвеститори в Абу Даби, тихо засилва позициите си в Биткойн ETF-ът на BlackRock, въпреки охлаждането на пазара в началото на 2025 г.
Икономистът и защитник на златото Питър Шиф поднови критиките си към крипто пазара, но този път фокусът му не е само върху Биткойн, а върху нарастващата тенденция на компании, чиито бизнес модели се въртят изцяло около притежаването на дигитални активи.
За първи път в региона, бахрейнската верига ресторанти Al Abraaj Restaurants Group стана първата публично търгувана компания в Близкия изток, която отдели част от корпоративните си средства за Биткойн.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс вярва, че Биткойн може да достигне $1 милион в рамките на следващите три години – и всичко зависи от икономическата политика и политическите цикли.