Цените на Биткойн и като цяло целия пазар на криптовалути рязко спаднаха през 2022 г., когато започна настоящата крипто зима.
Въпреки повишаването на лихвените проценти и общият икономически негативизъм сред инвеститорите, фундаменталните показатели на Биткойн остават силни.
Основните показатели, които ще разгледаме в тази статия са:
Предлагането на Биткойн в обращение възлиза на около 19.26 милиона токена или почти 92% от фиксираното максимално предлагане от 21 милиона BTC. Сега остават около 1,742,825, които трябва да бъдат добити, преди да бъде достигнат гореспоменатия таван.
Средно на всеки 10 минути се създава по един Биткойн блок, така че предлагането на флагманската криптовалута се увеличава приблизително на всеки 10 минути.
Въпреки сериозния спад на пазара, включващ капитулация на миньори и принудителна ликвидация и хакове на DeFi платформи, Биткойн до голяма степен поддържа постоянно 10-минутно време за блок през 2022 г.
Два компонента съставляват възнаграждението на Биткойн миньорите: новосъздадени монети и такси за транзакции. Когато те успешно валидират блокове в мрежата, наградата се дава на миньорите.
Тук се намесва и халвинга на Биткойн – събитие, в което възнагражденията за всеки създаден блок се намаляват наполовина на всеки 210,000 блока или приблизително на четири години.
Настоящото възнаграждение от 6.25 BTC на блок се очаква да бъде намалено на 3.125 през март-май 2024 г.
Докато възнагражденията за създаване на нови блокове са стабилни и предвидими, таксите за транзакции могат да варират в зависимост от множество фактори, като например активността на мрежата и размера на транзакциите.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Етериум проби над $1,300 – ето защо
Средната такса за транзакция на Биткойн беше $0.834 на 31 декември, което е значителен спад спрямо миналогодишния връх от $2.829.
Темпът на създаване на нови блокове остана постоянен, въпреки че приходите на миньорите достигнаха нови дъна.
Височината на блокчейна към момента на писане на статията възлиза на 771,258.
Всеки блокчейн се състои от поредица от последователни блокове, като първият блок се нарича генезисен блок. Генезисният блок се счита за блок с височина нула. Като общо правило общата височина на блокчейна е равна на височината на най-новия блок.
Към 31 декември 2022 г. трудността за добив на Биткойн възлиза на 35.36T, в сравнение с 24.27T година по-рано.
Тази цифра представлява количеството изчислителна мощност, прилагана за добив на тази конкретна криптовалута на всеки 14 дни въз основа на количеството хешираща мощност, конкуриращо се за награди в мрежата.
По-голямата трудност за добив показва, че повече миньори се опитват да получат тази криптовалута. Хеширането се отнася до количеството изчислителна мощност, която компютрите използват за изграждане на блокчейна: колкото повече блокове с проверени транзакции се обработват, толкова повече BTC се добиват. Въпреки нестабилния пазар и снежната буря в САЩ през миналия месец трудността на добива се коригираше на всеки 2016 блока.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.
BlackRock преразгледа документацията си за крипто ETF, за да се справи както с дългосрочните рискове, така и с продуктовата ефективност.