След като напрежението в Близкия изток ескалира вследствие на американските удари по ирански ядрени съоръжения, Техеран се обърна към Москва за подкрепа.
Но Кремъл, който се бори с оскъден арсенал, икономически натиск и дипломатическа предпазливост, не е в състояние да отговори. За президента Владимир Путин моментът не можеше да бъде по-лош.
Иранският външен министър Абас Арагчи пристигна в Москва с надеждата да извлече ползи от военното сътрудничество, след като снабди Русия с дронове и оръжия по време на конфликта в Украйна. Но визитата не даде резултати. Москва не предложи военна помощ, не даде обещания и едва реагира – само с неясен призив към двете страни да деескалират.
Анализатори твърдят, че Путин просто не разполага с ресурсите. Годините на война в Украйна изчерпаха запасите от оръжие на Русия и оставиха икономиката ѝ в нестабилно състояние. Всяка сериозна демонстрация на подкрепа за Иран би могла да застраши крехките отношения с президента на САЩ Доналд Тръмп, който в миналото е изразявал възхищението си към Путин. Изборът на страна сега може да предизвика нови санкции от страна на САЩ или нещо по-лошо.
В същото време дестабилизираният Иран заплашва нарастващите инвестиции на Русия в региона. През 2024 г. Русия инвестира близо $3 милиарда в ирански инфраструктурни и енергийни проекти, а за 2025 г. са планирани още $8 милиарда. Тези планове сега висят на косъм, тъй като Техеран е подложен на нарастващ натиск и международна изолация.
Въпреки това, в играта има и циничен стратегически разчет. Продължителен конфликт в Близкия изток може да отвлече вниманието на Запада от Украйна и да повиши цените на петрола, което потенциално би подхранило военния бюджет на Русия. Но тази полза е свързана с огромен риск. Ако Иран се разпадне, Москва ще загуби рядък регионален съюзник, както и икономическата си опора.
Във вътрешен план Кремъл се опитва да поддържа илюзии за икономическа сила. Официалните данни сочат, че миналата година Русия е отбелязала по-бърз растеж от САЩ и Великобритания, но двигателят на този растеж са предимно разходите за отбрана. Инфлацията все още е висока, лихвените проценти са 20%, а пазарът на труда е под напрежение. Дори руският министър на икономиката наскоро предупреди, че страната може да изпадне в рецесия.
Накратко, докато Иран протяга ръка, Путин може само да гледа. С малко военни и икономически ресурси, той е в капан и всяка стъпка рискува да разруши крехкото равновесие, което се опитва да поддържа.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.
През изминалата седмица в крипто индустрията се появиха множество важни съобщения – от революционни разработки в областта на Етериум до рекордна активност на DeFi и важни актуализации на протоколи.
Основателят на Binance Чанпен Джао отново заплаши с правни действия Bloomberg.
Платформата Pump.fun набра $500 милиона в бързо първично предлагане на монети (ICO), като ги разпродаде само за 12 минути.