Руският президент Владимир Путин е одобрил нов законопроект за дигитална валута на централната банка (CBDC), което ще доведе до предстоящото пускане на дигиталната рубла.
Според неотдавнашен доклад на руското бизнес издание „Ведомости“ одобреният законопроект позволява на централната банка на страната да проведе пилотно въвеждане на дигиталната валута още през следващия месец.
Елвира Набиулина, председател на Банката на Русия, подчерта, че използването на дигиталната рубла е напълно доброволно.
Тя уточни, че физическите лица няма да бъдат принуждавани да приемат дигиталната рубла, което осигурява допълнителен избор за хората.
Според доклада гражданите и предприятията могат да извършват плащания и преводи, използвайки дигитални рубли. Забележително е, че за транзакциите на гражданите няма да има такси, докато за предприятията ще се начислява такса от 0.3%.
В неотдавнашно интервю за Forbes, Олга Скоробогатова, първи заместник-председател на Банката на Русия, изрази оптимизъм, че дигиталната рубла може да получи широко разпространение още през 2025 г.
Тя очаква, че до 2025-2027 г. всички граждани ще имат възможност да създават цифрови портфейли, за да получават дигитални рубли и да ги използват за транзакции.
Банката на Русия ще отговаря за емитирането и разпространението на дигиталните рубли и планира да си сътрудничи с 13 други банки за пилотната програма, както потвърди Скоробогатова.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.
Шон Невил, съосновател на Circle и настоящ изпълнителен директор на Catena Labs, стартира смело ново начинание, насочено към изграждането на финансова система, създадена специално за ерата на изкуствения интелект.
Ripple ускорява регионалните си амбиции с нов тласък в ОАЕ, сключвайки съюзи със Zand Bank и финтех стартъпа Mamo, за да разшири своята платежна блокчейн мрежа.
Все повече финансови институции се обръщат към стабилните монети, не само с цел намаляване на разходите, но и като основа за бъдещ растеж.