Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) направи забележителна стъпка в сектора на криптовалутите, като организира първата по рода си кръгла маса, посветена на регулациите на дигиталните активи.
Това събитие, започнало на 21 март 2025 г., е част от по-широка инициатива, наречена „Пролетен спринт към крипто яснота“, чиято цел е да се усъвършенства подходът на агенцията към надзора на крипто пазарите, като същевременно се балансират иновациите и защитата на инвеститорите.
Основният акцент на дискусията се върти около определянето на това кои дигитални активи следва да бъдат класифицирани като ценни книжа съгласно съществуващите закони. Проведена в централата на SEC във Вашингтон, окръг Колумбия, кръглата маса включваше експерти от индустрията, които анализираха правния статут на криптовалутите. Мнозина смятат, че това е ключов момент, който може да определи бъдещите регулаторни рамки в САЩ.
SEC предаваше сесията на живо на официалния си уебсайт, което позволи на по-широка аудитория, включително инвеститори и участници от индустрията, да проследи дискусиите. Въпреки че личното присъствие бе ограничено от съображения за сигурност, Комисията планира да публикува запис на четиричасовото събитие, за да осигури прозрачност.
Резултатът от тези дискусии може да окаже значително влияние върху настроенията на инвеститорите и по-широкия пазар на дигиталните активи. Изглежда, че SEC търси различни гледни точки от крипто сектора, за да създаде по-ясни и практични регулаторни насоки. Окончателната рамка би могла да повлияе на начина, по който се класифицират различните дигитални активи и кои регулаторни агенции ги наблюдават, като потенциално оформи бъдещето на криптовалутите в САЩ.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.
Само за два месеца платформата за крипто данъци CoinLedger отбеляза зашеметяващ 700% скок в броя на американските потребители, получили предупредителни писма от IRS, което сигнализира за рязко засилване на федералните данъчни мерки, насочени към притежателите на дигитални активи.