Петата по големина банка в Европа, Banco Santander, е първата финансова институция, която издаде облигация, изцяло на публичния блокчейн на Етериум.
Този ход е показател за нарастващото значение на ETH във финансите.
С помощта на Nivaura, базирана в Лондон финтех компания, испанският банков гигант разработи монета, която представлява емисия на 20 милиона долара. Фирмата използва различни ERC-20 токени, които представляват парите за уреждане на ценната книга. Santander Security Services ще пази криптографските ключове за токенизираната облигация и пари.
Сделката е направена за един от най-основните видове облигации и ще съществува на Етериум блокчейна до падежа, който е определен за една година от сега. Той ще носи и тримесечен купон със стандартна ставка от 1,98 процента, според Антонио Торио, отговорник за финансирането в Santander.
Хосе Гарсия Кантера, финансов директор на банката, каза:
„Santander е начело на дълбоката дигитална трансформация на финансовия сектор и тази сделка е пример за това. Искаме да се възползваме от всяка технология, която може да ускори този процес и да бъде по-ефективен, а блокчейн е една от тези технологии.“
С други думи, чрез автоматизиране на цялата документация и преговори, които участват в издаването на облигация, Santander ще може да направи процеса по-ефективен и по-бърз, като впоследствие елиминира редица посредници.
„Това е ключовото за работата на Santander. Те казват ‘нека дигитализираме целия процес’„, заяви Автар Сехра, изпълнителен директор на Nivaura.
Въпреки че самата банка не е заинтересована да се занимава с никакви криптовалути, технологията, която стои зад тези дигитални активи, е това, от което те се интересуват.
„Еволюционната стъпка“, която Santander предприе към дигитализирането на процесите в банковия сектор, повече може да се определи като „проблем на технологичните иновации, а не като чисто финансов проблем“, според Джон Уилан, ръководител на дигиталното инвестиционно банкиране във фирмата.
С помощта на Етериум, Banco Santander е на път да обработва по-сложни транзакции, използвайки блокчейн. Това ще помогне на банката да предостави на своите клиенти една от „най-технологично развитите банкови платформи„, заключи Уилън.
Виетнам официално стартира NDAChain – национална блокчейн инфраструктура, предназначена да подкрепи стратегията за дигитална трансформация.
Разработчиците на Solana представиха ново предложение, което има за цел да повиши още повече производителността на мрежата.
Chainlink обяви мащабно институционално партньорство с Westpac Institutional Bank и Imperium Markets като част от проекта Acacia – съвместна инициатива с участието на Резервната банка на Австралия и Центъра за изследване на сътрудничеството в областта на дигиталните финанси (DFCRC).
Binance продължава да усъвършенства своята екосистема през 2025 г., като основните актуализации обхващат подобрения на производителността, изброяване и премахване на токени и пускане на нови токени – всичко това засилва фокуса върху мащабируемостта и иновациите.