Петата по големина банка в Европа, Banco Santander, е първата финансова институция, която издаде облигация, изцяло на публичния блокчейн на Етериум.
Този ход е показател за нарастващото значение на ETH във финансите.
С помощта на Nivaura, базирана в Лондон финтех компания, испанският банков гигант разработи монета, която представлява емисия на 20 милиона долара. Фирмата използва различни ERC-20 токени, които представляват парите за уреждане на ценната книга. Santander Security Services ще пази криптографските ключове за токенизираната облигация и пари.
Сделката е направена за един от най-основните видове облигации и ще съществува на Етериум блокчейна до падежа, който е определен за една година от сега. Той ще носи и тримесечен купон със стандартна ставка от 1,98 процента, според Антонио Торио, отговорник за финансирането в Santander.
Хосе Гарсия Кантера, финансов директор на банката, каза:
„Santander е начело на дълбоката дигитална трансформация на финансовия сектор и тази сделка е пример за това. Искаме да се възползваме от всяка технология, която може да ускори този процес и да бъде по-ефективен, а блокчейн е една от тези технологии.“
С други думи, чрез автоматизиране на цялата документация и преговори, които участват в издаването на облигация, Santander ще може да направи процеса по-ефективен и по-бърз, като впоследствие елиминира редица посредници.
„Това е ключовото за работата на Santander. Те казват ‘нека дигитализираме целия процес’„, заяви Автар Сехра, изпълнителен директор на Nivaura.
Въпреки че самата банка не е заинтересована да се занимава с никакви криптовалути, технологията, която стои зад тези дигитални активи, е това, от което те се интересуват.
„Еволюционната стъпка“, която Santander предприе към дигитализирането на процесите в банковия сектор, повече може да се определи като „проблем на технологичните иновации, а не като чисто финансов проблем“, според Джон Уилан, ръководител на дигиталното инвестиционно банкиране във фирмата.
С помощта на Етериум, Banco Santander е на път да обработва по-сложни транзакции, използвайки блокчейн. Това ще помогне на банката да предостави на своите клиенти една от „най-технологично развитите банкови платформи„, заключи Уилън.
JPMorgan направи крачка към интегрирането на публичния блокчейн, като за първи път осъществи транзакция с токенизирани ценни книжа на Министерството на финансите на САЩ извън своята частна инфраструктура.
Тайланд се готви да емитира дигитални инвестиционни токени на стойност $150 милиона, като чрез блокчейн технологията ще отвори достъп до държавни облигации за обикновените граждани.
Lido може скоро да промени начина, по който се вземат решения в рамките на своята екосистема. Ново предложение, LIP-28, представено на 8 май, има за цел да даде на притежателите на стейкнати Етериум токени (stETH) правото да се противопоставят на потенциално вредни решения, взети от гласуващите с LDO токени.
Robinhood изглежда в готовност да направи най-смелата си стъпка досега: Да доведе американските финансови пазари в Европа с помощта на блокчейн технологията.