Ново проучване на Ripple разглежда нивата на интерес към Биткойн, Етериум, XRP, стабилни монети и дигитални валути на централната банка (CBDC) сред професионалистите по плащания по целия свят.
През август и септември Ripple попита 854 мениджъри от 22 държави – всички, които са ангажирани с платежни услуги в дигитални банки, банки на дребно и агрегатори на плащания – за интереса им към дигиталните активи.
От групата, 34% казват, че техните компании вече са се насочили към блокчейн технология за случаи на употреба, свързани с плащания, 24% от анкетираните казват, че сега се насочват към блокчейн, а 21% казват, че тестват пилотен проект или доказателство за концепция за блокчейн технологии.
В допълнение, 47% от анкетираните казват, че се интересуват от Биткойн, 25% се интересуват от Етериум и 19% се интересуват от XRP. Това бележи спад на теи настроения от 2018-та, когато пазарът бе в началото на дълга крекция.
За разлика от тях, дигиталните валути на централните банки, емитираните от банки стабилни монети и небанковите стабилни монети отбелязват огромни скокове на интерес от 2018 г. досега. Днес 45%, 35% и 17% от анкетираните казват, че се интересуват от CBDC, издадени от банки стабилни монети и небанкови стабилни монети.
На фона на колебаещия се интерес към криптовалутите, проучването показва, че волатилността на крипто все още засяга финансовите специалисти.
„Тази година докладът разкри, че колебанията на цените, изпитани от двата най-големи дигитални актива и може би най-известните – Биткойн и Етериум, влияят на възприемането на волатилността от страна на респондентите и създават проблем. По-голямата част от анкетираните заявяват, че имат доверие в надеждността на дигиталните активи, но имат притеснения относно тяхната нестабилност. Респондентите на зрели пазари имат най-силни опасения, като 61% заявяват, че са силно загрижени. За разлика от това, по-малко от половината от анкетираните в LATAM и APAC проявяват загриженост.
Една от причините за това е, че тези региони включват държави с относително нестабилна вътрешна валута – и такава, която девалвира през първите шест месеца от пандемията COVID-19, напр. Аржентина и Мексико. В резултат на това, анкетираните в тези региони са по-склонни да изследват волатилността на дигиталните активи поотделно, тъй като обмислят как да хеджират срещу риска на вътрешната валута и да управляват свързаните с чуждестранните валути данъци и капиталов контрол.“
Като цяло Ripple заключава, че респондентите все още са загрижени за регулаторната яснота на блокчейн технологията, разходите за внедряване и сигурността. Въпреки това, някои държави постигат напредък на регулаторния фронт и нововъзникващите пазари започват да осъзнават ползата от новата технология.
„Развиващите се пазари са водещи, като осъзнават, че отговорното използване на блокчейн и дигитални активи може да разкрие огромен потенциал за тяхната икономика. Без съмнение и двете ще доведат до по-голямо финансово включване и икономически растеж, за разлика от въздействието на Интернет. Зрелите пазари също ще имат полза.“
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.
Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.
Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.