Производството на суров петрол в САЩ се очаква да достигне рекордни нива през следващите две години, но според Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA) темпът на растеж ще бъде по-бавен.
Във вторник EIA заяви, че въпреки спада в дейността на платформите, повишаването на ефективността ще допринесе за увеличаването на производството в САЩ. Този скок в производството контрастира с усилията на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, които намаляват собственото си производство, за да подкрепят цените на петрола.
Краткосрочната енергийна прогноза (STEO) на EIA предвижда увеличение на производството на суров петрол в САЩ с 290,000 барела на ден (бр.) до рекордните 13.21 милиона барела на ден през настоящата година.
EIA предвижда също така намаляване на производството на ОПЕК+ (с изключение на Ангола, която напусна блока през януари) с 620,000 барела дневно, достигайки 36.44 милиона барела дневно през следващата година. Това е намаление спрямо петгодишната средна стойност от 40.2 милиона барела дневно преди Ковид пандемията.
Неотдавнашно проучване на Reuters разкри увеличение на добива на петрол от членовете на ОПЕК през декември, като Ангола, Ирак и Нигерия компенсираха продължаващите съкращения от страна на Саудитска Арабия и други страни от по-широкия алианс ОПЕК+.
Опасенията от нарастващо предлагане и слабото търсене на лек суров петрол накараха Саудитска Арабия да понижи февруарската официална продажна цена (OSP) на водещия си суров петрол Arab Light за Азия, достигайки най-ниското си ниво от 27 месеца насам.
Въпреки че през 2024 г. и 2025 г. се очаква производството в САЩ да постави нови рекорди поради ефективността на кладенците, темпът на растеж се очаква да се забави в сравнение с увеличението от 1 милион барела дневно през 2023 г., главно поради намалената сондажна дейност.
Администрацията за енергийна информация очаква световните референтни цени на суровия петрол тип Брент да бъдат средно $82 за барел през 2024 г. и $79 през 2025 г., като се доближат до средната стойност за 2023 г. от $82.
Въпреки очакванията за ограничаване на производството от страна на ОПЕК+ с цел предотвратяване на спада на цените, EIA предвижда световното производство да надхвърли потреблението до средата на 2025 г., което ще доведе до увеличаване на петролните запаси, както се посочва в доклада ѝ.
EIA публикува предупредителна бележка, в която подчертава, че повишеното напрежение в Близкия изток и нападенията срещу кораби в Червено море могат да нарушат търговските потоци и да доведат до повишаване на цените.
Във вторник цените на петрола отбелязаха ръст от 2% поради кризата в Близкия изток и прекъсването на доставките в Либия, възстановявайки се частично от загубите от предходния ден. Фючърсите на суровия петрол тип Брент се търгуваха на нива около $77.91 за барел, а фючърсите на американския петрол тип West Texas Intermediate – на $72.72 за барел.
Що се отнася до търсенето, EIA очаква световното потребление на течни горива да нарасне с 1.4 млн. барела дневно през 2024 г. и с 1.2 милиона барела дневно през 2025 г., което е по-малко от ръста от 1.9 милиона барела дневно през 2023 г.
Това се дължи на по-слабата китайска икономика, подобряващата се ефективност на автомобилния парк и приключването на растежа, свързан с възстановяването от пандемията през 2023 г.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.
Основната инфлация в Япония се повиши до 3.5% през април, най-високото ниво от началото на 2023 г., подхранена от растящите цени на вътрешния пазар и продължаващите търговски напрежения със САЩ.
Въпреки неотдавнашното възстановяване на фондовия пазар, институционалните инвеститори проявяват все по-голяма предпазливост към американските акции, което сигнализира за коренна промяна в глобалната инвестиционна стратегия.
FIFA разширява амбициите си в Web3, като пуска специално създадена блокчейн платформа на Avalanche, предназначена да бъде домакин на разрастващата се екосистема от дигитални колекционерски предмети.