Бразилски компютърен програмист създаде вендинг машина за Coca Cola, която приема плащания с Биткойн чрез Lightning Network (LN).
Рикардо Рейс, описва подвига си в Medium пост на 2-и октомври, в който също споменава принадлежностите, които са били използвани за създаване на Биткойн вендинг машината. В допълнение към прилаганите техники за програмиране и хардуера на машината за вендинг автомати, които биха могли да получат инструкции от потребителския интерфейс, Рейс използва и Lightning Network, за да позволи по-бързи и по-евтини транзакции.
За разлика от нормалната транзакция с Биткойн, която се записва и проверява на публичен блокчейн, LN добавя вторичен слой, за да създаде платежен канал, който не изисква транзакциите да бъдат потвърдени от главния блокчейн, докато потребителите затворят канала. По този начин потребителите могат да извършват редица транзакции без да се налага потвърждаване от страна на копачите. След като затворят канала за плащане в Lightning Network, кумулативната му изходна информация се записва и проверява в главния Биткойн ledger.
Крипто разработчиците, Джоузеф Пуун и Тадиус Дрижа, въведоха Lightning Network като решение за бавните сделки на Биткойн по веригата, които вероятно пречат на растежа ѝ сред търговците. Работата на Рейс просто илюстрира процеса с пример от реалния свят, толкова просто, колкото машината за Coca-Cola.
https://youtu.be/2Fb6Xww2P7c
Рейс прави комуникационен мост между хардуерните и софтуерните инструменти на машината за кока-кола. От страна на хардуера, има Raspberry Pi 3 модел B, 7 инчов официален сензорен екран Para Raspberry Pi, водна помпа RS 385 и мост H L298N. От страна на софтуера и уеб решенията, Рейс използва Linux Raspbian в Raspberry Pi, Apache Server + PHP в Raspberry Pi, Кабел Pi (интерфейс GPIO), BTCPAY като решение за плащане, PUSHER като web-socket решение и HTML, PHP, Javascript e jQuery, като приложени програмни езици.
По-опростеният интерфейс на устройството създава сложна обратна връзка. Вендинг машината е снабдена с прост интерфейс, с QR код на портфейла на приемника. Хората, които искат да купят дадена напитка, трябва да сканират QR чрез приложенията си за портфейли, да въведат сумата и да я изпратят. Машината изпраща потвърждението на плащането при получаване на средствата, което не трябва да отнема повече от минута, и колата започва да се налива в стъклото под устройството.
В BTCPAY създавам фактурата (бутон за плащане), така че генерира QR код на Lightning Network за плащане“, пише Рейс. „Също така създавам URL адрес за връщане (notification.php), който е дестинацията. BTCPAY ще информира кога поръчката за покупка има някакви промени, като например разписка за плащане.
Докато Биткойн остава близо до $109,000, Santiment отчита, че Етериум, Solana и XRP дремонстрират признаци на подновяване на силата си на фона на натрупването на големи позиции и променящото се поведение на инвеститорите. Докладът, представен по време на седмичното предаване на Santiment с Тони Едуард (Thinking Crypto), разглежда състоянието на пазара, използвайки ключови показатели като […]
В едно интересно събитие в блокчейна, което отново разпали любопитството в крипто общността, над $8.6 милиарда в Биткойн, свързани с най-ранните години на мрежата – обикновено наричани „ерата на Сатоши“ – бяха тихомълком преместени в петък в това, което анализаторите смятат за най-големия единичен трансфер на ранно изкопани BTC, регистриран досега.
Майката компания на емблематичната марка в електронни спортове Ninjas in Pyjamas (NIP) прави рязък завой към света на добива на Биткойн, което е знак за значителна еволюция от чисто забавление към дигитална инфраструктура.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.