Въпреки по-ранния оптимизъм, според експертите шансовете за нови намаления на лихвените проценти през 2025 г. стават все по-малко вероятни.
Въпреки надеждите на Уолстрийт, упоритата инфлация, устойчивият пазар на труда и нарастващият федерален дълг правят малко вероятно облекчаването на паричната политика. Икономистът от Bank of America Стивън Джуно прогнозира, че лихвените проценти ще се запазят стабилни, позовавайки се на устойчивата икономическа активност и инфлацията, която е значително над целта на Фед от 2%.
Неотдавнашните данни подчертават това предизвикателство. През декември индексът за цените на производителите (PPI) се повиши с 0.3%, а годишната базисна инфлация достигна 3.5%, което е най-високата ѝ стойност от началото на 2023 г. Индексът на потребителските цени (CPI) последва примера, сигнализирайки за устойчив ценови натиск. Същевременно пазарът на труда добави 256,000 работни места през декември, което доведе до повишаване на безработицата до едва 4.1%, усложнявайки двойния мандат на Фед за контрол на инфлацията при поддържане на пълна заетост.
Към това се прибавя и кризата с дълга на федералното правителство. При дефицит от $710.9 милиарда през първото тримесечие – 39% скок спрямо миналата година – и държавен дълг, надхвърлящ $36 трилиона, нарастващите разходи за лихви натоварват финансовия сектор. Доходността на държавните ценни книжа се повиши, като 10-годишната облигация достигна 4.8%, което допълнително увеличи разходите по заемите.
Балансът на Фед е ясен: Намаляването на лихвите крие риск от повторно разпалване на инфлацията, докато нарастващите дълг и разходи правят фискалната стабилност по-трудна. Засега се очаква централната банка да удържи курса си, давайки приоритет на икономическата стабилност в условията на нарастващ натиск.
Anchorage Digital, единствената крипто банка с федерален лиценз в САЩ, укрепва позициите си в областта на стабилните монети с придобиването на базираната в Бермудите компания Mountain Protocol.
Докато Coinbase отброява дните до включването си в S&P 500 на 19 май, главният изпълнителен директор на компанията Брайън Армстронг вече гледа отвъд този важен момент.
С цел да се фокусира по-силно върху дигиталните активи, базираната в Невада GD Culture Group се готви да стартира мащабна стратегия за управление на криптовалути, подкрепена от значителна сделка за продажба на акции на стойност до $300 милиона.
С наближаването на първата крипто среща на върха в Ню Йорк, кметът Ерик Адамс е категоричен: Градът се позиционира като глобален център за развитие на блокчейн технологията.