Икономическите перспективи на Китай за 2025 г. понастоящем се определят от две противоречиви сили: промяна в политиката, насочена към стимулиране на икономиката, и надвисналата заплаха от нова търговска война със САЩ.
Докато Пекин се опитва да стабилизира икономиката чрез фискална подкрепа, включително план за преструктуриране на дълга, президентът на САЩ Тръмп обеща да увеличи митата върху китайските стоки, което може да доведе до нов търговски конфликт. В последния анализ на JPMorgan се разглеждат потенциалните въздействия на тези събития.
Наскоро китайското правителство обяви цялостен план за преструктуриране на дълга, насочен към дълга на местните власти, който възлиза на 14.3 трилиона юана. Той включва еднократно разрешаване на проблема в размер на 6 трилиона юана, като допълнителните плащания ще бъдат разсрочени през следващите години.
Очаква се този ход да осигури известно облекчение за местните власти и може да допринесе за подобряване на бизнес настроенията чрез намаляване на натиска върху публичния сектор. Вероятно е да бъдат предприети допълнителни мерки, като например повишаване на квотите за дълг на местните власти и подкрепа на жилищния пазар, като част от по-широката фискална стратегия на Китай за 2025 г. Тези усилия имат за цел да се преборят с дефлацията, да стабилизират инвестициите и да стримулират потреблението.
От друга страна, плановете на администрацията на САЩ да повиши митата върху китайския внос представляват значителен риск за китайската икономика. Анализаторите са разделени по въпроса доколко тези мита ще повлияят на растежа на БВП, като оценките сочат забавяне с 1-1.5 процентни пункта, ако митата се увеличат до 60%.
Макар че износът на Китай за САЩ представлява само 15% от общия обем, САЩ остават най-големият търговски партньор на Китай, което прави тези тарифи потенциално разрушителни. Освен това, въпреки че възможността за претоварване – пренасочване на стоките през трети държави – може да намали част от щетите, по-широкото икономическо въздействие може да бъде сериозно, ако търговското напрежение продължи да ескалира.
От JPMorgan отбелязват, че решението на САЩ за въвеждане на митата все още не е сигурно, като се предполага, че те могат да послужат по-скоро като инструмент за преговори, отколкото като дългосрочна стратегия. Ако тарифите бъдат въведени обаче, Китай вероятно ще бъде изправен пред значителни икономически предизвикателства. В условията на несигурност на световната търговия и ограничено вътрешно потребление зависимостта на Китай от износа за стимулиране на растежа никога не е била по-очевидна.
Пресичането на тези две сили – фискалните стимули на Китай и заплахата от американски мита – ще определи икономическата траектория на страната през 2025 г. Макар че бюджетните политики могат да предложат известно смекчаване, пълното въздействие на митата остава много несигурно, а потенциалът за икономическо разделение между САЩ и Китай е голям.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.
През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.
Крипто борсата Bullish, подкрепена от инвеститора милиардер Питър Тийл, официално подаде заявление за първично публично предлагане (IPO), с което направи важна стъпка към навлизане на публичните пазари.