Последният анализ на Организация за икономическо сътрудничество и развитие (ОЕЦД) показва, че след силния растеж през 2023 г. се очаква забавяне на растежа на световния БВП.
Факторите, които допринасят за това забавяне, включват по-строги финансови условия, отслабена търговска експанзия и намаляващо доверие сред бизнеса и потребителите, което оказва натиск върху световните икономики.
В глобален план се очаква растежът да се забави до 2.7% през 2024 г. от сегашните 2.9%, като постепенно ще се повиши до 3% през 2025 г. Забележително е, че развитите икономики са на път да постигнат по-бавен растеж в сравнение с развиващите се пазари, като Европа изостава от Северна Америка и основните азиатски икономики.
Възстановяването на Европа е изправено пред пречки, дължащи се на високите лихвени проценти и ескалиращите разходи за енергия, което възпрепятства пълноценното икономическо съживяване.
Инфлационният натиск е колеблив; макар че общата инфлация в световен мащаб намаля през последната година, неотдавнашните повишения на цените на енергията и геополитическото напрежение помрачиха бъдещите перспективи за инфлацията. ОЕЦД прогнозира, че инфлацията в еврозоната ще се забави до 2.9% през следващата година от сегашните 5.5%, като до 2025 г. ще се стабилизира на 2.3%.
Що се отнася до заетостта, във всички държави от ОЕЦД за 2024 г. и 2025 г. се прогнозират ниски равнища на безработица от около 5.1%. В някои страни обаче може да се наблюдава повишаване на безработицата, докато в Япония и еврозоната се очаква да се запазят ниски равнища на безработица, близки до 6.5%.
Глобалната търговия се сблъсква със значителни предизвикателства, като през първата половина на 2023 г. отчита едва 0.1% ръст в търговията със стоки и услуги. Факторите, които допринасят за това, включват нарастващи търговски ограничения, протекционистки политики и преструктурирани глобални вериги за създаване на стойност. За подмладяване на световната търговия ОЕЦД подчертава необходимостта от многостранно сътрудничество.
Препоръчва се поддържане на строга парична политика до овладяване на инфлацията, за да се поддържат перспективите за връщане на инфлацията към целевите стойности без значително забавяне на растежа или рязко повишаване на безработицата през 2024 г. Това може да включва допълнителни увеличения на лихвените проценти, ако е необходимо.
Освен това се препоръчва благоразумна фискална политика, като се отчитат предизвикателствата пред правителствата да управляват нарастващите дългове, като същевременно посрещат разходите, свързани със застаряването на населението, прехода към нов климат и отбраната. За дългосрочния растеж се подчертава яснотата на разходите, данъчните планове и засилването на инвестициите, особено в усилията за декарбонизация.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.