Понастоящем Германия е изправена пред заплахата от първата си двугодишна рецесия от началото на 2000 г. насам, тъй като през 2023 г. икономиката се сви с 0.3%.
Според германската национална статистическа служба спадът се дължи на множество кризи, включително по-високи разходи за енергия и отслабено индустриално търсене.
Преобладаващата индустриална база на страната, с изключение на строителството, отбеляза спад от 2% през годината поради по-високите разходи за енергия и намаляващото търсене както в страната, така и в международен план.
Потреблението на домакинствата се понижи с 0.8%, а държавните разходи намаляха с 1.7%, отразявайки влиянието на повишените сметки за енергия и разходите по заеми върху потребителите.
Анализаторите изразяват загриженост за икономическата траектория на Германия, като очакват още една година на слаб растеж през 2024 г., с повишен риск от втора поредна година на отрицателен резултат.
Карстен Бржески, глобален ръководител на отдела за макроизследвания в холандската банка ING, песимистично отбеляза, че не се вижда непосредствено възстановяване и Германия изглежда се насочва към първата си двугодишна рецесия от началото на 2000 г. насам.
Въпреки че през изминалата година Германия беше една от най-слабо представящите се сред развитите икономики, прогнозите са, че икономическите ѝ борби ще продължат и през 2024 г. Прогнозите на ЕС от ноември сочат слаб растеж от 0.8%, тъй като страната се бори с прекъсвания на веригата за доставки, постоянна инфлация, по-слабо глобално търсене на промишлени стоки и по-високи лихвени проценти.
Андрю Кенингам, главен икономист за Европа в Capital Economics, изтъкна „постоянния кризисен режим“ на страната, като прогнозира нулев растеж на БВП през 2024 г. Неотдавнашният спад на инфлацията осигурява известно облекчение за домакинствата, но жилищните и бизнес инвестициите вероятно ще се свият, а строителството се насочва към рязък спад.
Отделните данни за промишленото производство в по-широката еврозона сочат трети пореден месечен спад през ноември, като в Италия и Германия се наблюдава спад, а във Франция и Испания – скромен растеж. Тези икономически предизвикателства подчертават настоящите затруднения на Германия и по-широките опасения в еврозоната.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.