През 2024 г. световните петролни пазари ще бъдат изправени пред сериозни предизвикателства, като ключови показатели ще определят траекторията на индустрията.
Ако погледнем към 2023 г., годината се определя от ОПЕК+, която прилага продължителни съкращения на производството, съставляващи 40% от световното предлагане на петрол. Тези съкращения, възлизащи общо на 3.66 милиона барела на ден, започнаха постепенно с 2 милиона барела на ден през октомври 2022 г. и с допълнителни 1.65 милиона барела на ден през април 2023 г., предизвиквайки положителна реакция на пазара.
През юни 2023 г. Саудитска Арабия, водещ член на ОПЕК, доброволно обяви допълнително намаление от 1 милион барела дневно, което доведе до ръст на цените на петрола с 25% до $97. ОПЕК+ допълнително удължи тези съкращения до първото тримесечие на 2024 г. Въпреки това фактори като умереното икономическо възстановяване на Китай и забавянето на европейската икономика, особено намаленото търсене на петрол в Германия, оказаха влияние върху динамиката на пазара. Освен това продължителният спад на производствената активност в САЩ в продължение на 13 последователни месеца допълнително усложни ситуацията.
С идването на 2024 г. се очаква повишено предлагане на петрол поради забавянето на икономическото развитие и ескалиралото производство в САЩ (достигащо 13.24 милиона барела на ден). Бразилия, Гвиана, Норвегия и Канада ще допринесат за това, което прави цените на петрола от $100 малко вероятни, ако не се стигне до геополитическо напрежение.
Международната агенция по енергетика (МАЕ) прогнозира нарастване на световното търсене на петрол с 1.1 милиона барела на ден, като производителите извън ОПЕК ще допринесат с 1.2 милиона барела на ден за глобалното предлагане. ОПЕК прогнозира ръст от 2.25 милиона барела на ден.
Анализите на цените сочат значителна подкрепа на $65 за WTI и на $60 за суровия петрол тип „Bremt“ на фона на забавянето на световната икономика. От Goldman Sachs прогнозират цена на сорта Brent от $80-$81, което съответства на прогнозата на МАЕ за $82.57. Продължават да се различават прогнозите, като Barclays посочва $93, а S&P Global – $85.
Навлизайки в 2024 г., глобалните икономически показатели подсказват за уязвимост, с възможна рецесия въпреки предложенията за меко приземяване. Следователно цените на петрола може да се сблъскат с по-голям потенциал за понижение, отколкото за повишение.
Въздействието на петрола върху потребителите е значително, като оказва влияние върху секторите и ежедневието. Повишаващите се цени на петрола водят до увеличаване на транспортните и енергийните разходи, което може да доведе до повишаване на цените на стоките и да повлияе на покупателната способност.
Въпреки предизвикателствата през 2024 г. очакванията сочат относително стабилни или низходящи цени на петрола в сравнение с 2023 г., съобразени с прогнозирания спад на световната икономика.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.