Геополитическите напрежения продължават да оказват влияние върху цените на суровините, особено ясно изразено в неотдавнашния скок на цените на петрола, който се дължи на ескалацията на ирано-израелския конфликт и регионалната нестабилност.
Експерт, известен под псевдонима „Northstar„, обаче прогнозира, че този скок е само върхът на айсберга. Northstar предполага, че цените на петрола, които са деноминирани предимно в щатски долари, потенциално могат да се утроят и да достигнат стойности между $200 и $300 за барел суров петрол тип „Brent„.
OIL prices in US Dollars are likely to triple from here #Gold #Silver #Oilprices #Commodities #Inflation pic.twitter.com/BDHYHIkiX2
— Northstar (@NorthstarCharts) April 15, 2024
Тази прогноза предполага допълнително засилване на вече значителните печалби, възлизащи на 18.38% от началото на 2024 г. насам. Подобна ескалация би оказала допълнителен натиск върху икономиката, особено чрез очакван скок на цените на природния газ, който потенциално би могъл да завърши с икономическа криза.
Бенефициентите от този потенциален скок на цените на петрола са очевидни: производителите на петрол, предприятията от енергийния сектор и свързаните с тях дружества ще бъдат свидетели на значителни повишения в оценките си. Тази тенденция ще бъде особено изразена сред тези, които прилагат модерни и рентабилни техники за рафиниране, което в крайна сметка ще доведе до увеличаване на печалбите.
Фондът Energy Select Sector SPDR Fund (NYSE: XLE) се откроява като основен индикатор за оценка на представянето на енергийния сектор. Съставни елементи като Exxon Mobil Corp (NYSE: XOM), Chevron Corp (NYSE: CVX) и ConocoPhillips (NYSE: COP) отбелязаха повишение на цените от началото на 2024 г. насам.
Някои анализатори обаче смятат този сценарий за невероятен. Последиците от повишените цени на петрола проникват в различни сектори, като оказват влияние върху цените на основни стоки и услуги като храните и здравеопазването. Тези аспекти са от ключово значение за общото благосъстояние на населението. Повишаването на цените на петрола вероятно ще предизвика по-широка инфлационна тенденция, която може да надхвърли 300%, което ще доведе до значително обезценяване на щатския долар.
Подобни обстоятелства в крайна сметка биха могли да намалят търсенето на петрол. Макар че значителен скок на цените на петрола остава възможен, вероятността за подобна драстична ескалация е по-малка, като съществува разумна вероятност за спад до края на годината. Въпреки това всяка възходяща траектория заслужава внимателно наблюдение поради дълбоките си последици.
Сбербанк, най-голямата държавна банка в Русия, се подготвя да започне да предоставя попечителски услуги за дигитални активи, с което значително навлиза в развиващия се крипто пазар в страната.
Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан разкри, че Bank of America активно разработва предлагане на стабилни монети по време на конферентен разговор след отчета за приходите в сряда.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.
Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.