Според CryptoQuant потенциалната продажба на $6.5 милиарда в Биткойн, иззети от Silk Road, едва ли ще окаже значително дългосрочно въздействие върху пазара, при условие че сделката се осъществи чрез извънборсови (OTC) гишета.
В доклад от 9 януари се подчертава, че опасенията за тази мащабна продажба може да са преувеличени, тъй като въпросните Биткойн токени засега остават непокътнати.
На 8 януари Министерството на правосъдието на САЩ получи одобрение за продажбата на конфискувания Биткойн, но все още не са регистрирани никакви движения. Въпреки несигурността, свързана с продажбата, неотдавнашният спад на Биткойн – от върховата му стойност от $108,000 до малко над $92,000 – се дължи предимно на панически продажби от страна на краткосрочни притежатели.
Само през изминалия ден над 36,000 BTC се преместиха от краткосрочни портфейли към борси, като повечето от тези монети бяха продадени на загуба, което допринесе за неотдавнашния низходящ натиск на пазара.
Анализът на CryptoQuant показва, че потенциалното пазарно въздействие от въпросната продажба може да е минимално в сравнение с цялостното увеличение на реализираната пазарна капитализация на Биткойн, която през последната година се е увеличила с $381.7 милиарда.
Фирмата също така твърди, че продажбата на Биткойн директно на крипто борси може да доведе до краткосрочна волатилност, както се видя от продажбата на 50,000 BTC от германското правителство през 2024 г., която повлия на цената. Ефектът от продажбата на конфискуваните токени от Silk Road обаче ще зависи до голяма степен от това как Министерството на правосъдието ще се справи с транзакцията.
Биткойн се повиши с 2% през последните 24 часа, достигайки $109,500 към момента на писане на статията, благодарение на нарастващия институционален приток към спот ETF-ите, облекчаването на напрежението в световната търговия и засилването на техническия импулс.
Според нов доклад на Bloomberg, спот Биткойн борсово търгуваният фонд (ETF) на BlackRock, известен под тикера IBIT, е надминал флагманския S&P 500 ETF на компанията по годишни приходи.
Биткойн започна юли под натиска на по-широки макроикономически фактори, но въпреки трудното начало демонстрира впечатляваща устойчивост.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко и беден татко“, разкри на 1 юли, че е закупил още един Биткойн, потвърждавайки своята дългосрочна оптимистична позиция, дори и това да е свързано с личен риск.