Home

Проблеми за разширяването на БРИКС още преди срещата

09.08.2023 10:00 3мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Проблеми за разширяването на БРИКС още преди срещата

Предстоящата 15-та среща на върха на БРИКС, която ще се проведе в Йоханесбург, Южна Африка, от 22 до 24 август 2023 г., се очертава като ключов момент за групата.

На фона на сложния и динамичен международен пейзаж тази среща на върха не само е от съществено значение, но и дава лъч оптимизъм. Въпреки това остава неоспорим фактът, че сегашните сътресения в световната политика се отразяват на всички държави от БРИКС, проявявайки се в различни форми на конкуренция в рамките на БРИКС и извън нея.

Проучване на разширяването: Влияние върху Китай и Русия

С дързък ход Ван И, изтъкнатата фигура в областта на външните работи на Китай, заяви предложението на Китай за постепенно и перспективно разширяване на БРИКС, надхвърлящо икономическите му измерения. По-специално, Новата банка за развитие (НБР) вече включва държави, които официално не са част от групата, като ОАЕ, Египет и Бангладеш. Уан И подчертава, че Китай възнамерява да насърчи консенсуса сред колегите си от страните членки по отношение на тази инициатива.

Неотменната роля на Китай в рамките на БРИКС е неоспорима и се подчертава от умелите способности на страната за водене на преговори в процесите на вземане на решения. От друга страна, БРИКС има огромно значение за Китай. В условията на променящ се световен ред Пекин се стреми да се утвърди като първостепенна сила. Застъпничеството за разширяване на БРИКС съответства на целта на Китай да създаде коалиция срещу алианса на Г-7, като се противопостави на опитите за ограничаване на глобалното му издигане.

Първоначално посрещнати със скептицизъм от страна на Русия, амбициите на Китай за разширяване намериха общ език поради засилващата се изолация на Русия от западните държави, подхранвана от санкции, произтичащи от геополитически конфликти. Това сътрудничество се превръща в антизападен алианс.

Дискусиите за разширяването придобиват стратегическо геополитическо измерение на фона на ескалиращото напрежение между САЩ и Русия, съчетано с търговските конфронтации между САЩ и Китай. Разширяването може потенциално да привлече съюзници, богати на стратегически ресурси или с ключови географски позиции, като същевременно допринесе за глобалните усилия за дедоларизация.

Перспективи на Бразилия и Индия

За разлика от тях Бразилия и Индия подхождат предпазливо към перспективата за разширяване, като предпочитат да запазят първоначалната структура на групата от пет члена. Освен сложната геополитика, и двете страни се опасяват да бъдат възприемани като част от антивашингтонски блок. 

По-същественото притеснение е свързано с потенциалното отслабване на влиянието им в групата чрез нови участници. Освен това Бразилия и Индия се стремят към по-голямо влияние в световните дела, включително към заветните постоянни места в Съвета за сигурност на ООН – стремеж, който среща съпротивата на Китай и Русия.

Съществен аспект на дискусията за разширяването се отнася до размера на групата. По-големият брой членове може да доведе до намаляване на политическото съгласие и да попречи на постигането на консенсус. Пример за това е коалицията на развиващите се страни Г-7 на ООН, която включва множество държави, но има ограничена власт.

Концепцията на Китай “БРИКС плюс“, представена през 2017 г., се появява отново в дискусиите. Въпреки че концепцията за разширяване ще бъде обсъждана с течение на времето, малко вероятно е да бъде взето окончателно решение в рамките на една среща на върха.

При очевидната съпротива от страна на Бразилия и Индия постигането на консенсус относно разширяването остава огромно предизвикателство. Дори и да бъде постигнато общо съгласие, сложният процес на подбор и интегриране на новите членове представлява допълнителна трудност.

Наред с диалога за разширяването срещата на върха трябва да разгледа и други важни въпроси. Необходимо е да се обърне внимание на инициативите за дедоларизация, реформите на международните институции и увеличаването на ролята на нововъзникващите сили, особено в рамките на страните от БРИКС, при вземането на решения на динамично развиващия се световен пазар. 

Преди всичко се очаква на предстоящата среща на върха да бъде представена платежна система, използваща общи валути чрез рамката на НБР. Дискусията за разширяването не трябва да засенчва напредъка, постигнат в тези взаимосвързани области.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ето защо се срина крипто банката Silvergate според главният административен директор

През 2023 г. Съединените щати се сблъскаха с втората по големина банкова криза от 2008 г. насам – фалитите на First Republic Bank, Silicon Valley Bank и Signature Bank.

23.09.2024 12:37 2мин. четене Kosta Gushterov

OpenSea пред съдебно дело за продажба на нерегистрирани ценни книжа

Двама потребители на OpenSea са подали колективен иск в САЩ, в който се твърди, че платформата за NFT търговия продава нерегистрирани ценни книжа.

23.09.2024 12:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Ето кой е най-разработваният ERC-20 проект в момента

Според компанията за крипто анализи Santiment децентрализираната оракулска мрежа Chainlink (LINK) води по активност в разработките на всички ERC-20 проекти.

23.09.2024 7:30 1мин. четене Alexander Zdravkov

Камала Харис демонстрира силна подкрепа за криптовалутите

Вицепрезидентът Камала Харис, кандидат на Демократическата партия за предстоящите президентски избори през ноември, наскоро говори на събитие за набиране на средства на Уолстрийт, където за първи път засегна темата за крипто индустрията.

23.09.2024 6:00 1мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.