Нарастващите признаци на икономическа устойчивост вдъхват увереност на инвеститорите относно потенциала за "меко приземяване", при което Федералният резерв ефективно управлява инфлацията, без да предизвиква рецесия. Този оптимизъм значително повиши основните финансови индекси в САЩ през 2023 г.
От началото на годината досега тези индекси отбелязаха значителни печалби. Индустриалният индекс Dow Jones се повиши с 13%, достигайки нови исторически върхове. Подобно на това S&P 500, представляващ широк спектър от акции, се повиши с 23%, докато Nasdaq, доминиран от технологични акции, нарасна с впечатляващите 42%.
Въпреки тази положителна тенденция обаче анализаторите на известни финансови институции като JPMorgan Chase и Deutsche Bank остават предпазливи, като предвиждат възможна рецесия през следващите 12-18 месеца. Опасенията им са свързани с продължителните последици от по-високите лихвени проценти върху икономиката. Освен това икономическата подкрепа от страна на потребителите, подхранвана от големи разходи и намаляващи спестявания, в съчетание с нарастване на задлъжнялостта, се разглежда като потенциален предвестник на икономически спад.
Пазарът на облигации отразява тези опасения, като посочва най-значителното предупреждение за рецесия от десетилетия насам. По-конкретно, кривата на доходността на държавните ценни книжа остава обърната – рядко явление, при което дългосрочните облигации предлагат по-ниска доходност в сравнение с краткосрочните. Тази инверсия, наблюдавана през последните две години, често предшества икономическия спад.
Сегментът от кривата на доходността, измерващ спреда между 10-годишните и 3-месечните държавни облигации, който е надежден икономически индикатор, се е обръщал преди всяка рецесия от 1968 г. насам с минимални изключения. Понастоящем инвертиран от октомври 2022 г., той предполага голяма вероятност от рецесия до октомври 2024 г., която исторически следва в рамките на две години след инвертирането.
Силата на тази инверсия е поразителна. Спредът достигна -1.89% през юни 2023 г., отбелязвайки най-стръмната инверсия от над пет десетилетия. Макар че оттогава насам леко се е смекчил, кривата остава по-значително инвертирана, отколкото е била от 1980 г. насам.
Анализът на последните десетилетия показва, че макар да е имало един фалшив положителен резултат в средата на 60-те години на ХХ в., сегашният отрицателен спред е много по-изразен. Според Федералната резервна банка на Сейнт Луис, ако тази инверсия не предшества рецесия, това би било безпрецедентно отклонение от историческите тенденции.
Що се отнася до реакцията на фондовия пазар на потенциална рецесия, историческите данни сочат, че по време на предишни рецесии S&P 500 обикновено е намалявал средно с 31%. Въпреки това тежестта на пазарните спадове варира в широки граници поради уникалните обстоятелства, съпътстващи всяка рецесия.
Въпреки че определянето на времето за движение на пазара въз основа на рецесиите може да изглежда примамливо, то е исторически ненадеждно. Дори и да настъпи рецесия, запазването на инвестициите често е било по-разумна стратегия. В исторически план S&P 500 се е възстановявал преди края на рецесиите, като е генерирал значителна възвръщаемост. Тези, които изчакват ясни сигнали за икономическо възстановяване, често пропускат тези печалби, което води до дългосрочно влошаване на резултатите.
Въпреки икономическите спадове, S&P 500 исторически носи средна годишна възвръщаемост от около 10%. Тази дългосрочна устойчивост предполага, че търпеливите инвеститори, които поддържат позиции в стабилни акции или индексни фондове, вероятно ще бъдат възнаградени, независимо от рецесията през 2024 г.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.