Износът на петрол от Русия претърпя пореден удар миналата седмица, подкопавайки печалбите от покачващите се световни цени, след като обемите на доставките спаднаха за втора поредна седмица.
През седмицата, приключила на 22 юни, средният дневен обем на суровия петрол е бил малко над 3.19 милиона барела – най-ниският от средата на април. Спадът се дължи на временното спиране на работата в тихоокеанското пристанище Козмино поради ремонтни дейности и на необяснимо забавяне в балтийското пристанище Приморск. Въпреки че Козмино възобнови работата си по-късно, тридневната пауза доведе до видимо свиване на доставките.
Само 28 танкера напуснаха руските пристанища през седмицата, превозвайки общо 20.89 милиона барела, което е по-малко от 30 кораба и 22.4 милиона барела през предходната седмица. Лекото увеличение на доставките от Мурманск не можа да компенсира загубите на други места.
Въпреки спада в обема, покачването на цените на петрола повиши седмичните приходи на Русия до $1.38 милиарда, което е $40 милиона ръст. Геополитическите вълнения в Близкия изток временно повишиха световните цени на суровия петрол, преди напрежението да се успокои с подписването на споразумение за прекратяване на огъня. Руските бенчмарк сортове поскъпнаха с над $6 през седмицата, като доставките за Индия се търгуваха на цена близка до $75 за барел.
Междувременно, местните рафинерии изтеглят повече петрол от износа. След сезонната поддръжка, обемите на преработка достигнаха годишен връх, като през юни средно бяха 5.42 милиона барела на ден.
На международния фронт доставките на руски суров петрол за Азия и Средиземноморието са с тенденция към понижение. Доставките за азиатските пазари спаднаха до 2.77 милиона барела на ден през последните четири седмици, а доставките за Турция също отбелязаха спад след пика си по-рано тази година.
Въпреки краткия ръст, предизвикан от по-високите цени, приходите на Русия от петрол остават под натиск от спада в износа и нарастващото вътрешно търсене – което затяга един от най-важните икономически източници на страната.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.