Последните няколко дни бяха доста вълнуващи. Биткойн отбеляза ръст от над $ 1,000, като по-голямата част от пазара го последва. Най-голямата криптовалута претърпя и корекция, след огромния скок, но тя е изцяло в рамките на нормалното.
Някои хора вярваха, че скокът се е случил заради шега от 1-ви април, която се опита да убеди читателите, че борсово-търгуван фонд на BTC e одобрен.
Твърде лесно е за човек да провери дали това е вярно, а хората, които имат капитал, способен да направи подобен пъмп, едва ли биха се вързали на първото нещо, което видят онлайн.
От друга страна, има и твърдения, гласящи че трейдинг ботове, събиращи информация от всевъзможни информационни сайтове може да са отговорни за това. Тази хипотеза не е особено добре обоснована.
Както каза главният изпълнителен директор на Bitwise:
Абсурдно е да се смята, че този ход на пазара е резултат от объркване относно Биткойн ETF…
Статия на Reuters твърди, че поръчката за покупка за 100 милиона долара в BTC, разпределена в Coinbase, Bitstamp и Kraken, е катализатор за пробива при BTC. Докладите от CNBC подкрепят това мнение, като Bloomberg приписват поръчката на алгоритмична търговия.
Като вземем предвид и докладите за фалшив обем на обмените, то подобна поръчка е около 40% от реалния дневен обем на големите обмени като Coinbase и Kraken. Поради това, тази хипотеза е може най-доброто обяснение.
Но кой би направил подобна поръчка?
Не се знае със сигурност. Може да е бил изключително богат индивид, но със сигурност е по-интересна идеята, че някоя държава е направила подобна поръчка. Тим Дрейпър беше в Аржентина миналата седмица, където той се опита да продаде идеята на Биткойн директно на президента – Маурисио Макри.
Този път той твърди, че някои компании и богати хора в Русия са закупили 1,8 милиона BTC, което са около 8,6 милиарда долара.
1,8 милиона BTC бяха закупени от руски компании и богати руснаци. Няма пряко участие на руската държава, но някои, които купуват Биткойн, очакват увеличаващите се санкции на САЩ да направят невъзможно извършването на международни транзакции, както обикновено, така че купуват Биткойн като начин да заобиколят американските санкции.
Това стана след като бяха въведени някои скорошни вътрешни промени. Според Forbes, сега компанията може да вложи до $ 1 милиард в тези по-рискови залози, като криптовалути или други цифрови активи. Фирмата може също така да „купува неограничени акции в публични компании или от други инвеститори“, съгласно настоящите правила на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC).
Като фирма за рисков капитал, Andreessen Horowitz не би могла да инвестира толкова силно в тези по-рискови активи, поради регламенти. По-конкретно, съгласно правилата на SEC, не повече от 20% от фонд за рисков капитал може да бъде инвестиран във “високорискови” активи.
Биткойн се понижи рязко, за да тества дъното на местния си диапазон близо до $115,000, като анализаторите изтъкват подновената активност на китовете и отдавна спрелите движения на предлагането като основни фактори за спада.
Биткойн е достигнал критичен етап в програмирания си график за доставка – остават да бъдат добити само 5.25% от общия брой BTC, които някога ще съществуват.
Strategy, компанията, известна преди като MicroStrategy, обяви цената на ново набиране на капитал в размер на $2.47 милиарда чрез първично публично предлагане на привилегировани акции с променлив лихвен процент (STRC).
Трейдърите стават все по-предпазливи, а настроенията в крипто сектора започват да се променят. Биткойн се задържа близо до $115,500, а инерцията вече не е толкова уверена, колкото бе в началото на месеца.