Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган номинира професор д-р Фатма Озкул, специализирана в областта на крипто и блокчейн, за член на редиците на крипто експертите.
Д-р Озкул, известна с ученията си за криптоактивите и блокчейн технологията, беше официално избрана за член на Комитета по парична политика в рамките на Централната банка на Република Турция.
Това значимо назначение на Фатма Озкул в Комитета по парична политика на Централната банка на Република Турция беше обявено чрез Официалния вестник на Република Турция. Д-р Озкул работи като преподавател във Факултета по бизнес администрация на Университета Мармара, по-конкретно в катедрата по счетоводство и финанси. Тя може да се похвали с многобройни академични публикации в областта на счетоводството и одита, а освен това заема позиция в консултативния съвет на BlockchainIST Center.
Сред забележителните ѝ литературни приноси са публикации като „Управление на риска от измами в предприятията„, „Счетоводни практики в предприятията за търговия на дребно“ и уважаемата „Счетоводство на криптоактиви„, която през 2023 г. получи престижната награда „Най-добра книга по финанси и икономика на годината„.
Президентът Ердоган инициира създаването на нов екип за икономическо управление след победата си на общите избори, проведени през май. Едно от ключовите му назначения включваше Хафизе Гайе Еркан, бивш банкер от Goldman Sachs Group Inc, който пое ролята на управител на централната банка през юни. Тази промяна в ръководството съвпадна с прилагането от страна на централната банка на Турция на увеличение на основния лихвен процент с 3,400 базисни точки, който тази седмица достигна $42.5%.
Тъй като Турция е свидетел на рязко нарастване на търговията с криптовалути на фона на покачващите се темпове на инфлация, правителството продължава да полага усилия за регулиране на криптопазара в страната. Очаква се предстоящите регулации да се съсредоточат върху лицензирането и данъчното облагане, като през следващата година се планира да бъде представен проектозакон за регулиране на криптоактивите.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.