Аржентинският президент Хавиер Милей наскоро повтори подкрепата си за включването на Биткойн (BTC) и други валути в националната икономика, подчертавайки желанието си да насърчи конкуренцията между валутните единици.
Това беше в отговор на коментара на Габор Гурбакс „Биткойн за всички“ в Twitter. Милей каза, че неговото правителство ще направи възможно хората да използват Биткойн и други форми на пари като West Texas Intermediate (WTI), British Thermal Units (BTU), с акцент върху това, което той нарече метод на функционална валута.
Позицията на Милей повтаря тази на Ел Салвадор, но Аржентина е изправена пред особени проблеми, свързани с хиперинфлация и несигурността относно дигиталните активи. Въпреки това Майлей планира да интегрира Биткойн в икономиката на Аржентина.
Тази новина отново вдъхна надежда в крипто общността, особено след като през декември 2023 г. Министерството на външните работи на Аржентина потвърди, че ще започнат да позволяват Биткойн договори.
Независимо от това, правителството на Милей също беше критикувано, защото затегна регулациите около доставчиците на услуги за виртуални активи (PSAV) по нареждане на Специалната група за финансови действия (FATF).
В бъдеще, с продължаващата инфлация и икономическа нестабилност, подобен ход към възприемане на валутната конкуренция може потенциално да промени икономическия пейзаж на Аржентина. Прилагането и приемането на тези мерки остава спекулативно през следващите няколко месеца.
Онлайн платформата за търговия eToro увеличи мащаба на първичното си публично предлагане до $620 милиона, след като цената на акциите й се оказа по-висока от първоначално очакваното.
Най-големите купувачи на Биткойн през 2025 г. няма да бъдат дребните търговци, нито дори гигантите в ETF сферата – а бизнеса.
Tether навлезе на тайландския пазар с токенизирания си златен актив, като местната борса Maxbit става първата в страната, която регистрира продукта.
Инвеститорското настроение се подобри тази седмица, след като пазарите отбелязаха ръст благодарение на облекчаването на търговските напрежения, по-ниските данни за инфлацията и силния импулс от технологичния и крипто сектор. Въпреки че глобалната несигурност остава, редица фактори за покачване на цените възродиха оптимизма в различните класове активи.