Начало » Други » Превратът в Русия бе спрян – какво следва за пазарите?

Превратът в Русия бе спрян – какво следва за пазарите?

26.06.2023 20:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Превратът в Русия бе спрян – какво следва за пазарите?

Инвеститорите нервно оценяват последиците от краткотрайния бунт на наемническата група "Вагнер", който остави руския президент Владимир Путин в отслабена позиция.

Макар че съществуват опасения относно последиците от това въстание за световните пазари, някои смятат, че то може да бъде по-скоро „не-събитие“ при възобновяване на търговията. Марк Чандлър, управляващ директор в Bannockburn Global Forex, отбелязва, че макар Путин да изглежда слаб, той често е бил подценяван.

Възможността за по-нататъшни вътрешни размирици в страната с най-голям ядрен арсенал обаче поражда опасения. Няма ясен претендент, който да замени Путин, било то чрез избори или преврат, въпреки че властта му изглежда все по-разклатена.

При бунта, ръководен от ръководителя на „Вагнер груп“ Евгений Пригожин, наемническата сила пое контрола над южната военна централа на Русия в Ростов на Дон без особена съпротива. Въпреки това той спря на малко повече от 120 мили от Москва, тъй като Пригожин внезапно се оттегли от поста си в рамките на сделка, която ще го изпрати в Беларус и ще свали обвиненията срещу него.

Анализаторите предупредиха, че продължителните сътресения могат да доведат до бягство към качеството на пазарите, като инвеститорите ще търсят активи като американските държавни облигации, щатския долар, японската йена, швейцарския франк и златото.

Бързото разрешаване на бунта обаче може да намали значението на въздействието му върху цените на петрола и други пазари.

След нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. се наблюдават значителни колебания на стоковите и финансовите пазари. Нахлуването предизвика глобален енергиен шок, като фючърсите върху суровия петрол и цените на природния газ рязко се повишиха. Оттогава обаче цените на енергията се понижиха, а въпреки санкциите и ценовите ограничения доставките на руски суров петрол останаха стабилни.

Макар че геополитическите сътресения, засягащи големи производители на петрол, обикновено водят до средно 8% увеличение на фючърсите на суров петрол, бързото разрешаване на бунта в Русия прави малко вероятно такова значително увеличение на цените. Въпреки това геополитическият риск, произтичащ от вътрешната нестабилност в Русия, се засили.

Инвеститорите наблюдават внимателно пазарната волатилност, като се опасяват от конфликта в Украйна, променящата се динамика на властта сред държавите от Г-8 и възможността за глобална рецесия. Сдържаното пазарно представяне през последните седмици и ралито на индекса S&P 500 породиха опасения за самодоволство сред някои пазарни наблюдатели.

Като цяло бунтът в Русия създаде несигурност на световните пазари, но крайното му въздействие остава неясно. Продължаващата война в Украйна отслаби Русия и повдигна въпроси относно стабилността на Путин, но засега няма ясен негов заместник. Потенциалът за по-нататъшни вътрешни размирици и борби за власт в Русия засилва непредсказуемостта на ситуацията.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Стабилните монети вече се използват в кредитни карти, излагайки на риск банковите депозити

Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.

22.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Kрипто индексът на страха и алчността остава повишен в продължение на 9 дни – какво да очакваме?

Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.

22.07.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Oще една крипто компания подаде заявление за IPO

Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.

21.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в областта на криптовалутите, които да наблюдаваме през следващите месеци

Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.

21.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.