Бот мрежата Stantinko разполага с уникални техники за незабележим добив на Monero на около половин милион компютри под нейн контрол, според словашката компания за интернет сигурност ESET.
В нова публикация, ESET очерта пет нови начина, по които крипто измамниците успяват да осъществяват незаконния добив на криптовалути. Най-сложният е генерирането на низовете, които се използват от зловредния софтуер в паметта на компютъра. Междувременно низовете, вградени в модула, може да не служат за никаква цел, освен да заблудят антивирусния софтуер на жертвата.
„Тъй като всички низове, които ще се използват в определена функция, винаги се сглобяват последователно в началото на функцията, човек може да емулира входните точки на функциите и да извлече поредиците от възможни за разпечатване символи, които възникват за разкриване на низовете“, обяснява Владислав Хърчка, изследовател от ESET.
За да се избегне откриването, лошите участници разчитат и на такива техники като добавяне на мъртъв код и мъртви ресурси.
Ботнетът, който започна да работи още през 2012 г., е насочен главно към потребители от Русия и Украйна. Миналата година престъпникът зад него добави модул Monero (XMR), анонимната криптовалута, за да генерира по-лесни пари. Преди това разчиташе на рекламни измами и кражба на упълномощаваща информация за осигуряване на приходи.
Monero е любимец на криптовалутнтие престъпници от години. Както се съобщава, незаконно добитите монети представляват повече от четири процента от общото предлагане на криптовалутата.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.