Някои власти в СAЩ изразиха загриженост, че наркокартелите и други международни престъпни групи все повече се обръщат към крипто за подпомагане на прането на пари.
Джанис Аяла от съвместната работна група на DHS (Department of Homeland Security) на САЩ, спомената на неотдавнашно изслушване, заяви, че китайските транснационални престъпни структури са отговорни за „скорошното значително увеличаване на прането на пари чрез криптовалута“.
Властите в СAЩ смятат, че престъпните групировки се насочват към използването на китайски и азиатски перални за пари поради голямото количество търговски стоки, внесени от Китай, което опростява процеса на прането на пари.
Доклад от Asia Times отбелязва, че използването на криптовалута все още е много малка част от прогнозирания оборот от $2 трилиона, когато става въпрос за пране на пари.
Американската агенция за борба с наркотиците (DEA) пише, че уязвимостта на криптовалутите към прането на пари продължава да се проявява. В Националния доклад за оценка на заплахите от наркотици за 2017 година се обяснява, че „биткойн и други виртуални валути, които позволяват ТСО (транснационални престъпни организации) лесно да трансферират незаконни приходи в международен план“.
Агенцията отбеляза, че ТСО се обръщат към Биткойн поради „дълголетие и растящо приемане в легитимни предприятия и институции по целия свят“. Яя Фанузи, от Фондация за Защита на Демокрациите сподели на Asia Times, „доказателство за организирана престъпност, в която се използват криптовалути e рядкост.“ Той също отбеляза, че крипто не замества „старите“ методи за пране на пари, като кеша.
Фанузи посочи, че не е видял много доказателства, че мексиканските наркокартели все още използват криптовалути. Според него докладът на DEA се е докоснал до общите тенденции. Някои други държави предприеха стъпки за ограничаване на предполагаемите рискове, свързани с прането на пари, свързани с криптовалута.
В началото на декември, медиите в Естония докладваха как Министерството на финансите е трябвало да добави изменения в част от финансовото законодателство, след като компаниите свързани с крипто, които предлагат услуги, представляват риск от пране на пари.
Фанузи казва, че престъпниците, които искат да използват криптовалути, могат да отворят множество сметки и да използват различни дигитални портфейли, за да преместят парите си в малки количества, което обикновено не привлича вниманието на властите.
Той се застъпва за това, че правоприлагащите органи трябва по-добре да акцентират върху обучението за анализ на криптовалута. Отделите, занимаващи се с въпроси, свързани с кибер пространството, също трябва да „задълбочат експертните си познания“ по технологията блокчейн, за да поддържат потенциалните криминални схеми.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.