Последните коментари на JPMorgan предизвикаха тревога сред трейдъри и инвеститори, тъй като компанията намалява шансовете за бичи пазар въпреки широко разпространените очаквания за намаляване на лихвите от страна на Федералния резерв.
Според Мислав Матейка от JPMorgan всяко потенциално понижение на лихвите вероятно ще бъде по-скоро реактивна мярка спрямо забавянето на растежа, отколкото катализатор на пазарно рали.
В неотдавнашна актуализация Матейка отбеляза, че септември, който традиционно е труден месец за американските акции, в съчетание с повишените политически и геополитически рискове може да потисне пазарния оптимизъм. Индексите S&P 500 и MSCI All-Country World достигнаха рекордни стойности, отчасти поради спекулациите за предстоящи действия на Фед, но от JPMorgan очакват, че намаляването на лихвените проценти може да не поддържа тази инерция.
Междувременно крипто пазарът също се адаптира към новините. Въпреки очакванията за редуциране на лихвите, Биткойн и другите криптовалути трудно набират сила. Съоснователят на BitMEX Артър Хейс подчерта 10% спад в стойността на BTC от началото на неотдавнашните дискусии за понижаване на лихвените проценти, предполагайки, че очакваните ползи от такива действия не се материализират.
Освен това Хейс изтъкна, че Програмата за обратни репо сделки (RRP), която позволява на институциите да съхраняват средства при Фед, може би изтегля инвестициите от по-рискови активи като криптовалутите. В резултат на това както фондовите, така и крипто пазарите се ориентират в несигурността в очакване на по-нататъшно развитие.
Докато Вашингтон продължава с новите данъчни облекчения и военни разходи, все повече икономисти алармират за нарастващия дълг на САЩ.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.
Основната инфлация в Япония се повиши до 3.5% през април, най-високото ниво от началото на 2023 г., подхранена от растящите цени на вътрешния пазар и продължаващите търговски напрежения със САЩ.
Въпреки неотдавнашното възстановяване на фондовия пазар, институционалните инвеститори проявяват все по-голяма предпазливост към американските акции, което сигнализира за коренна промяна в глобалната инвестиционна стратегия.