Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Салинас съветва, че продажбата на имоти в полза на Биткойн може да бъде по-сигурна дългосрочна инвестиция. Той твърди, че макар да притежаването на дом да задоволява практични житейски нужди, то не е финансово средство в сравнение с BTC, който предлага фиксирано предлагане и преносимост. Според него недвижимите имоти винаги могат да бъдат възстановени, докато дефицитът на Биткойн му придава трайна стойност. Той също така предлага собствениците на имоти да използват дългосрочни ипотеки, за да отключат ликвидност и да я пренасочат към BTC.
Салинас последователно изразява скептицизъм към фиатните валути и централните банкови системи, които ги емитират. Той разглежда инфлацията като инструмент, използван от правителствата за подкопаване на индивидуалното богатство, като вярва, че фиатните пари позволяват на държавата да расте за сметка на обществото. Въз основа на опита си по време на хиперинфлацията в Мексико през 80-те години, Салинас вижда исторически прецедент за своите опасения. През този период мексиканското песо се обезцени драстично, което той цитира като пример за лошо управление на паричната политика.
Според Салинас, глобалната парична система, силно повлияна от кейнската икономика, позволява неустойчиви правителствени разходи и отслабва покупателната способност на обществото. Той счита, че съвременното централно банкиране е фундаментално погрешно и вижда фиатния модел като неустойчива схема, която трябва да бъде напълно премахната.
Според него, ВТС и златото са останалите пътища към финансовата свобода. Салинас ги счита за „твърди пари“, които устояват на инфлацията и правителствената намеса. Той вярва, че по-широкия прием на Биткойн е от съществено значение за хората, за да запазят контрол над спестяванията си, особено в свят, в който традиционните валути са все по-уязвими.
Салинас определя този момент като повратна точка, като твърди, че ранното приемане на Биткойн може да доведе до значителни дългосрочни ползи. Той счита, че дигиталният актив не е просто тенденция, а фундаментална промяна в глобалния финансов пейзаж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.
Забележително ончейн събитие привлече вниманието на крипто пазара: 10,000 BTC, които не са били пипани от над 14 години, бяха преместени по-рано днес, според нов доклад на CryptoQuant.
Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.
Пазарната структура на Биткойн претърпядръзка трансформация, като Binance надмина $650 трилиона в обем на фючърси върху BTC от пускането на продукта през септември 2019 г.