Изпълняващият длъжността ръководител на SEC Марк Т. Уйеда, обяви цялостен преглед на предишните насоки, свързани с инвестициите в криптовалути и дигитални активи.
Този ход е в съответствие с Изпълнителна заповед 14192, която има за цел да намали регулаторната тежест, и следва препоръките на Департамента за правителствена ефективност. Уйеда възнамерява да преоцени дали издадените по-рано изявления все още съответстват на настоящия фокус на SEC.
Един от основните документи, предмет на проверка, датира от 2019 г. и предлага критерии за определяне дали даден дигитален актив следва да бъде класифициран като ценна книга, като се основава на теста на Хауи. С този тест се оценява дали дадена инвестиция се определя предимно от усилията на други лица с очакване за печалба. SEC наскоро изясни, че меме монетите по принцип не попадат в обхвата на регулациите за ценни книжа, което прави приложението на Хауи спорно.
Друга област на внимание е изявлението от 2021 г., в което се предупреждава за взаимни фондове, свързани с фючърси върху Биткойн, поради възможността за пазарни манипулации и проблеми с ликвидността. По това време SEC изрази съмнения относно зрелостта на пазара на фючърси върху Биткойн, за да поддържа ETF-и. Оттогава насам обаче спот ETF-ите за ВТС и ЕТН отбелязаха значителен ръст.
[reamdore id=“151243″]Уйеда възнамерява също така да преразгледа насоките от 2022 г., които призоваха дружествата, свързани с крипто, да оповестяват прозрачно рисковете след вълната от високопрофилни фалити. Освен това се преразглеждат и предупреждение от 2021 г. за рисковете, свързани с търговията с дигитални активи, и изявление от 2020 г., с което се приканва индустрията да даде обратна връзка относно решението на Уайоминг да разреши съхраняването на дигитални активи от попечителски компании, регистрирани в щата.
Директивата на Уйеда подчерта намерението на SEC да модернизира позицията си по отношение на дигиталните активи, гарантирайки, че насоките ѝ отразяват настоящия регулаторен пейзаж и развиващите се пазарни условия.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.
Съединените щати въведоха тази седмица широк набор от нови вносни мита, насочени към над 30 страни и икономически блокове, в рязко ескалиране на мерките си за търговска защита, според списък на WatcherGuru.