Изпълняващият длъжността ръководител на SEC Марк Т. Уйеда, обяви цялостен преглед на предишните насоки, свързани с инвестициите в криптовалути и дигитални активи.
Този ход е в съответствие с Изпълнителна заповед 14192, която има за цел да намали регулаторната тежест, и следва препоръките на Департамента за правителствена ефективност. Уйеда възнамерява да преоцени дали издадените по-рано изявления все още съответстват на настоящия фокус на SEC.
Един от основните документи, предмет на проверка, датира от 2019 г. и предлага критерии за определяне дали даден дигитален актив следва да бъде класифициран като ценна книга, като се основава на теста на Хауи. С този тест се оценява дали дадена инвестиция се определя предимно от усилията на други лица с очакване за печалба. SEC наскоро изясни, че меме монетите по принцип не попадат в обхвата на регулациите за ценни книжа, което прави приложението на Хауи спорно.
Друга област на внимание е изявлението от 2021 г., в което се предупреждава за взаимни фондове, свързани с фючърси върху Биткойн, поради възможността за пазарни манипулации и проблеми с ликвидността. По това време SEC изрази съмнения относно зрелостта на пазара на фючърси върху Биткойн, за да поддържа ETF-и. Оттогава насам обаче спот ETF-ите за ВТС и ЕТН отбелязаха значителен ръст.
[reamdore id=”151243″]Уйеда възнамерява също така да преразгледа насоките от 2022 г., които призоваха дружествата, свързани с крипто, да оповестяват прозрачно рисковете след вълната от високопрофилни фалити. Освен това се преразглеждат и предупреждение от 2021 г. за рисковете, свързани с търговията с дигитални активи, и изявление от 2020 г., с което се приканва индустрията да даде обратна връзка относно решението на Уайоминг да разреши съхраняването на дигитални активи от попечителски компании, регистрирани в щата.
Директивата на Уйеда подчерта намерението на SEC да модернизира позицията си по отношение на дигиталните активи, гарантирайки, че насоките ѝ отразяват настоящия регулаторен пейзаж и развиващите се пазарни условия.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се готви да бъде домакин на поредната важна дискусия за регулиране на криптовалутите, насрочена за 11 април 2025 г.
Инвестиционният анализатор Дан Айвс от Wedbush Securities смята, че американската технологична индустрия може да се сблъска със сериозен спад заради митата, наложени от президента Тръмп.
Wells Fargo се сблъска със значителни финансови затруднения, след като бе осъдена да плати стотици милиони долари обезщетение след присъда на съдебно жури във Флорида.
От JPMorgan Chase прогнозират, че индексът MSCI EAFE, който проследява основните акции от Европа, Австралия и Далечния изток, скоро може да започне да надминава S&P 500 след години на изоставане.