Председателят на Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ Гари Генслер изрази подкрепата си за искането на президента Джо Байдън за отпускане на рекордните $2.4 милиарда за финансиране на Комисията по ценните книжа и фондовите борси.
В подготвените си показания за изслушването на бюджетната комисия на Камарата на представителите на 29 март Генслер посочи, че регулаторът се нуждае от допълнително финансиране, за да бъде в крак с „повишената сложност на капиталовите пазари“.
Той специално подчерта необходимостта от борба с „неправомерните действия“ в сектора на криптовалутите, наричайки го „див запад“ и заявявайки, че „изобилства от несъответствия“.
Генслер уточни, че бързите технологични иновации на финансовите пазари са довели до неправомерни действия в нововъзникващи и нови области, особено в крипто пространството.
За да се справи с това, той заяви, че SEC се нуждае от нови инструменти, експертен опит и ресурси, които могат да бъдат постигнати само чрез допълнително финансиране. Председателят на SEC каза, че това ще позволи на агенцията да наеме 170 допълнителни служители, повечето от които работят в отделите за правоприлагане и проверка.
В подготвените си показания Генслер разкри също така, че през финансовата 2022 г. SEC е получила над 35,000 отделни съвета, жалби и сезиране от лица, подаващи сигнали за нередности, и други лица.
Той заяви, че те са помогнали на регулатора да заведе над 750 изпълнителни дела, в резултат на което са издадени заповеди за $6.4 милиарда под формата на санкции. От 750-те действия по правоприлагане 30 са свързани с крипто индустрията, което води до парични санкции в размер на $242 милиона, което е с 36% повече в сравнение с 22-те действия, обявени през 2021 г.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Законодателите в ЕС поставят ограничения за непроверените крипто потребители
Генслер също така подчерта, че увеличението на бюджета на SEC за предходната година ѝ е позволило за първи път да повиши числеността на персонала над тази, която е била през 2016 г. Въпреки това той заяви, че регулаторната агенция все още е претоварена и се нуждае от допълнително финансиране, за да може да се справи с темпото на иновациите.
Логично е агенцията да расте заедно с разширяването и усложняването на капиталовите пазари. Според Генслер инвеститорите в криптовалути излагат на риск „трудно спечелените си активи в един силно спекулативен клас активи“. Той предупреди, че Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) ще продължи да се бори с неправомерните действия в крипто пространството и ще гарантира, че инвеститорите са защитени от потенциални вреди.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.