Кирил Викторович Фирсов, предполагаемият собственик на руския анонимен пазар Deer.io, беше арестуван на 7-ми март от служители на Федералното бюро за разследване (ФБР) на летище Джон Ф. Кенеди в Ню Йорк.
Документите на съда твърдят, че Фирсов е ръководителят на Deer.io – сайт, който предлага услуги в ‘darknet’ стил (от тъмната мрежа) в замяна на Биткойн в нормална мрежа. ФБР изчислява, че е улеснил продажбата на стойност над $17 милиона.
Фирсов ще бъде назначен в съда в Ню Йорк по-късно тази седмица, където се очаква да бъде изправен пред обвинения за трафик на открадната информация и за подпомагане и поддръжка на трафик.
Deer.io е място, на което нелегални продажби за $17 милиона са се състояли от 2013 г. насам.
От 2013 г. Deer.io е хост на 24 000 активни магазина, специализирани в открадната информация, предлагайки просто решение „до ключ“ за предприемачи на черния пазар.
Продавачите плащат приблизително 800 руски рубли ($12,50), за да работят на Deer.io всеки месец, като хостингът се предлага на частни руски сървъри извън обсега на властите на САЩ. Таксите са се плащали на Фирсов в Биткойн (BTC) или чрез руската платежна платформа WebMoney.
От 250 магазина на Deer.io, които са прегледани от ФБР до този момент, нито един бизнес не се занимава със законни стоки. Елементите за продажба в платформата включват потребителски пароли, фалшиви акаунти в социалните медии и чувствителни данни за самоличност като свидетелства за раждане и данъчни декларации.
По време на разследванията си, ФБР са извършили няколко покупки, използвайки платформата Deer, включително 999 документа, съдържащи лична идентифицираща информация от един доставчик за $170 в Биткойн 2650 документа, от друг за $522 в Биткойн.
За криптовалута на стойност $20, ФБР успя да вземе потребителските имена и пароли за 1100 компрометирани гейминг профили.
Deer.io стана известен като подземен пазар, специализиран в крадени стоки през 2016 г., след като скандалният хакер Tessa88 използва платформата за продажба на чувствителни данни, хакнати от социалните мрежи LinkedIn и MySpace.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.