Според доклад на Goldman Sachs предлагането на Биткойн (BTC) и Етериум (ETH) на борсите е намаляло през юни.
Този спад в предлагането се дължи на засиленото регулиране и опасенията за сигурността, които подтикват крипто притежателите да изберат самостоятелно попечителство.
Докладът разкрива, че предлагането на Биткойн е спаднало с 4%, достигайки нива, подобни на тези от декември 2022 г., които са най-ниските от ноември 2020 г. насам. Освен това предлагането на Етериум е намаляло с 5.8%, достигайки нива, които не са наблюдавани от май 2018 г. насам.
Goldman Sachs изтъкна няколко фактора, които допринасят за тази тенденция. На първо място, основните централизирани спот борси са изправени пред регулаторни предизвикателства, което породи опасения сред инвеститорите. Освен това, кибер хакерството и кражбите остават значителни опасения на криптопазара, което кара притежателите на активи да предпочитат самостоятелно съхранение.
Общият месечен приток на BTC от миньори към борси почти се е удвоил спрямо май, възлизайки на $99 милиона. През този период цената на BTC се е повишила с приблизително 12%, според данни на TradingView.
Освен това възстановяването на таксите за транзакции през юни, след наблюдаваното през май претоварване на мрежата, увеличи месечната адресна активност за Биткойн и Етериум. BTC отбеляза увеличение от 15.5%, докато при ETH се наблюдаваше скок от 37.5%.
Goldman Sachs също така подчерта, че среднодневното изгаряне на ETH е намаляло с 65.1%, а среднодневните такси са спаднали с 63.3% на месечна база.
В доклада се споменава още за ръст на новата активност във веригата, като среднодневният брой нови адреси за Биткойн и Етериум се е увеличил съответно с 9.8% и 48.2% в сравнение с предходния месец.
След като за кратко премина $97,000, Биткойн спадна до около $94,000, отстъпвайки от зоната на съпротива от $98,000, тъй като трейдърите се подготвят за потенциална волатилност, свързана с предстоящите макроикономически новини.
Докато страните по целия свят се движат все по-бързо към интегрирането на дигиталните активи в своите финансови системи, Съединените щати поддържат дистанция спрямо Биткойн – особено що се отнася до идеята за включването му в националните резерви.
Riot Platforms, една от най-големите публично търгувани компании за ВТС добив в САЩ, изтегли $38.8 милиона в Биткойн през април, тъй като маржовете в сектора се свиват.
Флорида дискретно оттегли два законопроекта, които щяха да позволят на щата да държи Биткойн като част от стратегията си за публични фондове, като по този начин забави моментното развитие в приема на криптовалутите на държавно ниво.