Срещата между Крис Ларсен от Ripple и комисаря на SEC Пол Аткинс предизвика нови спекулации за напредък в дългогодишния правен спор между блокчейн компанията и Комисията за ценни книжа и борси на САЩ.
Актуализацията, споделена от крипто анализатора „Bret Crypto“ на 2 май, привлече вниманието поради момента, в който бе публикувана – само няколко дни след като SEC отложи решението си относно предложения от Franklin Templeton XRP ETF.
Въпреки че някои виждат този потенциален диалог като пробив, правни експерти предупреждават, че окончателното решение все още е далеч.
Бившият адвокат на SEC Джеймс Фарел очерта подробен график, според който дори при най-оптимистични условия делото може да не приключи преди края на 2025 г. При по-продължителен сценарий съдебният спор може да продължи до 2027 г.
Фарел твърди, че забавянето може да има по-малко общо с фактите по делото, а по-скоро с колебанията на регулаторните органи по отношение на изготвянето на законодателство за стабилни монети и крипто активи.
Въпреки че участието на Аткинс породи надежди, колелото на регулаторната реформа се върти бавно, а темпото ще бъде диктувано от правния процес, а не от настроенията.
Междувременно XRP показа лека устойчивост на пазара. Токенът за кратко тества $2.20, преди да отскочи до $2.24, с леко понижение през последния ден. Активността на големите инвеститори около XRP се увеличи напоследък, което потенциално показва нарастващо доверие на инвеститорите под повърхността на иначе предпазливия пазар.
Ark Invest, водена от Кати Ууд, променя курса си. Въпреки че все още е оптимистична за дългосрочната траектория на Биткойн, компанията предприе рязка промяна в стратегията си спрямо акциите.
Крипто пазарът бързо се разраства. Според CoinGecko, повече от половината от всички дигитални токени, пуснати на пазара от 2021 г. насам, вече са изчезнали – около 3.7 милиона провалили се проекта, или 52.7% от регистрациите в GeckoTerminal.
Tether започна 2025 г. с впечатляващи финансови резултати, като отчете над $1 милиард печалба за първото тримесечие и засили присъствието си в правителствения дълг на САЩ.
Неотдавнашният експеримент на Швейцария с токенизация на дигитална валута на централната банка (CBDC) се приветства като потенциален модел за глобален прием.