Начало » Биткойн

Правителството на САЩ проучва идеята за покупка на Биткойн чрез злато

26.03.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Правителството на САЩ проучва идеята за покупка на Биткойн чрез злато

След създаването на Стратегическия резерв за Биткойн (SBR) от президента Доналд Тръмп, Дейвид Сакс получи задачата да ръководи екип, който да проучи възможностите за закупуване на BTC от държавата.

Една от ключовите фигури в тези усилия, Бо Хайнс, изпълнителен директор на Президентския съвет, предложи потенциална стратегия: Продажба на злато като средство за финансиране на закупуването на Биткойн, което той определи като „неутрален за бюджета“ подход.

Идеята за продажба на злато предизвика сериозен дебат. От хилядолетия златото е в основата на суверенното богатство и често се възприема като надеждно средство за съхранение на стойността, а в балансите на централните банки по света то играе съществена роля. Критиците бързат да изтъкнат свързаните с това рискове предвид историческото значение и стабилността на златото.

Въпреки това Хайнс смята, че има поне три законни начина, по които правителството на САЩ би могло да продаде злато за Биткойн. Първият и най-прост метод е да се получи одобрение от Конгреса. Конгресът на САЩ притежава конституционните правомощия да разпределя ресурси и да одобрява федералния бюджет. Законопроектът, който в момента си проправя път през Конгреса – ВТС Act of 2025, представен от сенатор Синтия Лумис, предлага САЩ да придобият един милион токена, като продажбата на злато да финансира голяма част от покупката.

При липса на разрешение от страна на Конгреса вторият начин би могъл да включва повторно активиране на американския Фонд за стабилизиране на валутния пазар (ESF). Създаден със Закона за златния резерв от 1934 г., ESF позволява на министъра на финансите да управлява националната валута, златото и ценните книжа, за да стабилизира стойността на долара. Този фонд би могъл да се използва за продажба на злато за Биткойн, като се използва категорията „кредитни инструменти“, което потенциално позволява на Министерството на финансите да закупи BTC чрез бъдещи претенции за добив или облигации.

И накрая, съществува възможност за използване на ливъридж на нереализираните печалби от преоценката на златните сертификати на правителството на САЩ. Тъй като Министерството на финансите държи злато по номинална стойност, определена през 1973 г., преиздаването на тези сертификати, за да се отрази текущата пазарна стойност на златото, би могло да генерира значителни средства – потенциално над $700 милиарда – достъпни за покупка на Биткойн.

Всяко от тези предложения крие рискове, особено като се има предвид волатилността на водещия дигитален актив. Въпреки това администрацията на Тръмп, заедно с фигури като Сакс и Хайнс, би могла да проучи тези правни рамки, за да превърне Биткойн в централна част от финансовата стратегия на страната.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Крипто кредиторите могат да подават искове към Terraform Labs до края на април

На 31 март 2025 г. Terraform Labs ще стартира портал за искове за кредиторите, засегнати от фалита ѝ след срива на TerraUSD и свързаните с нея криптовалути.

29.03.2025 15:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

FDIC променя крипто политиката си под управлението на Тръмп

Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC) обяви промяна в позицията си по отношение на дигиталните активи при управлението на Тръмп.

29.03.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Доналд Тръмп oфициално помилва основателите на BitMEX

Президентът Доналд Тръмп помилва напълно тримата съоснователи на BitMEX, известна крипто борса, години след като те признаха, че са нарушили американските разпоредби за борба с прането на пари.

29.03.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Coinbase възстанови стейкинг услугите си в Южна Каролина

Южна Каролина прекрати съдебните действия срещу Coinbase във връзка със стейкинга.

29.03.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.