Робърт Бенч, ръководител на приложните проучвания на Федералния резерв в Бостън, смята, че поверителността трябва да бъде фокус по време на създаването на дигитални пари.
„Поверителността е въпрос, който научихме, че е критичен от техническа гледна точка“, каза Бенч по време на панелна дискусия на Камарата по дигитална търговия в петък:
Едно от нещата, които научихме е, че въпросите за неприкосновеността на личните данни и идентичността трябва да бъдат разгледани на най-ранния етап от архитектурата. Превръщането на поверителността или самоличността в ад хок процес е неоптимално както от гледна точка на поверителността или идентичността, така и най-важното, от гледна точка на сигурността.
До голяма степен дигиталният свят често означава по-малко поверителност. Парите не са изключение. Докато страните разглеждат дигиталните валути на централните банки или CBDC, плащанията с тях са по-малко частни от кешовите транзакции, които са на път да бъдат заменени и CBDC може и да предоставят поверителност на потребителите, а може и да не го направят.
„Това е нещо, за което създателите на тези политики ще трябва да помислят по-рано“, каза Бенч за поверителността.
„Ако го добавите по-късно, то няма да функционира толкова добре.“
Коментарите на Бенч отговориха на въпрос на модератор по време на панелната дискусия и бивш председател на Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ Крис Джанкарло, който попита за съображения за поверителност, когато става въпрос за CBDC в САЩ, както и за други дигитални пари.
В дискусията съоснователят на Tether (USDT) Крейг Селарс разглежда физическите пари като еталон за необходимата поверителност в дигиталният свят. „Те имат някои неотстраними характеристики: обръщаемост, неприкосновеност на личния живот и анонимност на peer-to-peer ниво“ каза той:
Трябва да пренасочим въпроса си към това: Ако разполагаме с нужната технология да запазим точно тези характеристики на хартиените долари, защо да приемаме дигитални долари с по-малко свобода? Аз твърдя, че не трябва.
Селарс заяви, че САЩ имат „открито пространство“ по отношение на изграждането на частна и подобна на пари в брой CBDC, за разлика от структурата на „оградената градина“, използвана в усилията на CBDC на конкурентните държави.
За разлика от това настроение в ползва на поверителността обаче, Службата за вътрешни приходи на САЩ наскоро нае две фирми за криптоаналитика, за да разрушат технологията за поверителност зад актива Monero (XMR), фокусиран върху анонимността.
Южна Корея току-що стана най-новата дестинация в глобалното разгръщане на крипто плащанията на RedotPay.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.
Европейската централна банка започна мащабен експеримент, за да провери как би функционирало дигиталното евро в ежедневието.