Нов анализ предполага, че предлагането на токени на повечето DeFi проекти не са равномерно разпространени, като над 99% се държат от най-големите 500 адреса.
Токените за повечето децентрализирани проекти не са равномерно разпространени, според анализ на съоснователя на DeFi Italy и главата на Digital Assets Investments на CryptoLab – Симоне Конти.
Той събра данни от DeFi Pulse и Etherscan, които предполагат, че 90% от токените за почти всички DeFi проекти се държат от най-големите 500 адреса. За три от проектите, тази стойност стига 99%.
Според изображение, споделено от Конти, Compound е ‘най-концентрирания’ от топ 10-те проекта по заключени средства, като 96% от средствата се държат от само десетки души от топ 50-те притежатели.
Най-големите пет адреса за повечето DeFi проекти държат над 40% от предлагането на съответните валути. Bancor е единствената аномалия, но дори там, тези 5 адреса държат 33% от предлагането.
Конти наблюдава, че проектите, родили се преди скорошния DeFi бум, бяха по-равномерно разпространени от тези, които са пуснати след това.
Следенето на разпространението на токени остава трудна задача, като различните анализатори дават различни резултати в зависимост от това какъв критерии изберат за включването на адреси.
Главата на DTC Capital Spencer Noon вярва, че Yearn.Finance (YFI) е един от най-добре разпределените DeFi токени на Етериум, като най-големите пет адреса държат само 10% от общото предлагане. Това е в контраст на оценката на Конти за YFI. Той казва, че най-големите 5 адреса държат 60% от общото предлагане.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Напоследък Sui нашумя, а екосистемата привлича внимание благодарение на засилената спекулативна търговия и DeFi интереса.
Цената на Pi Coin се повиши след дългоочакваното публикуване на плана за токеномика и миграция.
Блокчейнът на Aptos може да се насочи към значителна промяна в икономическия си модел, тъй като разработчиците предлагат намаляване на стимулите за пасивен стейкинг, за да подтикнат участниците към по-практични роли в екосистемата.
Само през първото тримесечие на 2025 г. Solana е реализирала приходи от $369.5 милиона – вече наполовина от тези, които е реализирала през цялата 2024 г.